Oceń
Wojna w Ukrainie trwa już jedenaście dni. W niedzielę przekroczyliśmy liczbę miliona uchodźców, którzy wyjechali z Ukrainy do Polski. Łącznie przed wojną do innych państw uciekło ponad 1,5 mln mieszkańców.
Polski rząd zapowiada uproszczenie procedury przy pomocy humanitarnej dla wschodnich sąsiadów. - W ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej; udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.
Rząd upraszcza zasady pomocy humanitarnej dla Ukrainy
Dworczyk mówił, że setki tysięcy Ukraińców opuszczają kraj, ale większość obywateli pozostaje w domach, chce walczyć i pomagać innym. – I my dla nich również organizujemy od pierwszego dnia wojny pomoc - podkreślił Dworczyk. W pierwszych dniach napaści na Ukrainę ta pomoc była prowadzona przede wszystkim przez agendy rządowe, transporty pomocy humanitarnej były realizowane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
- Natomiast z każdym dniem coraz więcej organizacji pozarządowych, samorządów, ludzi dobrej woli włącza się w pomoc i stara się pomagać swoim przyjaciołom, miastom partnerskim (w Ukrainie, przyp.). W tej chwili jesteśmy w stanie włączyć już w sposób uporządkowany szereg podmiotów, czyli organizacji pozarządowych, samorządów, firm, które chcą pomagać na miejsce, na Ukrainie naszym walczącym o niepodległość sąsiadom - powiedział Dworczyk. – Dlatego w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej - ogłosił szef KPRM.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapowiedział, że polska dyplomacja będzie apelowała o jeszcze ostrzejsze sankcje wobec Rosji. – W dalszym ciągu będziemy apelować, rozmawiać i walczyć o to, żeby wprowadzono pełne sankcje na wszystkie rosyjskie węglowodory, pełne embargo. To jedyny sposób, żeby zatrzymać Putinowi dopływ pieniędzy – powiedział Jabłoński.
Szybszy ruch na granicy w związku z pomocą humanitarną
Michał Dworczyk dodał, że na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec uproszczone zostaną zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi.
Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, dziękował Polakom za ogrom płynącego wsparcia w czasie wojny z Rosją. – Będziemy nazywać Putina najokrutniejszym dyktatorem XXI wieku. Mówi się u nas, że straciliśmy starszego brata, Moskwę, ale odzyskaliśmy siostrę – Polskę. To zostanie w naszych sercach, będziemy wdzięczni do końca życia – mówił Deszczyca. Przyznał, że Kijów potrzebuje mocniejszych reakcji Zachodu, ostrzejszych sankcji oraz zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo
RadioZET.pl/PAP - Karol Kostrzewa, Mieczysław Rudy
Oceń artykuł