Polska we współpracy z FBI odzyskała bezcenny obraz

Redakcja
17.03.2017 14:10
mkidn
fot. screen/twitter

Polska, a dokładniej Wrocław, odzyskał zaginiony w czasie wojny, bezcenny obraz dziewiętnastowiecznej francuskiej malarki Aimee-Zoe de Mirbel. W sprowadzeniu do kraju miniatury "Portret damy" polskiemu ministerstwu kultury pomogło FBI.

Obraz znalazł się u prywatnego kolekcjonera w Stanach Zjednoczonych. Podejrzewano, że dzieło w czasie wojny spłonęło z całą kolekcją, ale jedna z pracownic wydziału strat wojennych, przeglądając branżowe portale i blogi, natknęła się na kolorową fotografię miniatury.

- To był ważny sygnał, że obraz jednak istnieje, bo przed wojną rzadko robiono kolorowe zdjęcia. Trop prowadził do antykwariatu w Paryżu, potem do kolejnego w Stanach, a stamtąd już do nowojorskiego nabywcy. Zaczęły się negocjacje - mówi Katarzyna Zielińska z ministerstwa kultury.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Wicepremier Piotr Gliński dodaje, że dzięki FBI, udało się odzyskać m.im kolekcję 75 obrazów Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej, czy "Portret mężczyzny" Krzysztofa Lubienieckiego.

Przed wojną miniatura była w zbiorach Muzeum Zamkowego we Wrocławiu. Według prawa międzynarodowego, po tym jak Wrocław po wojnie znalazł się w granicach Polski, to strona polska stała się sukcesorem spuścizny materialnej miasta.

RadioZET.pl/mso/DG