Zamknij

Polska zgłosi kandydaturę Saryusz-Wolskiego? Czarnecki nie ma wątpliwości

Redakcja
03.03.2017 22:25
JSW
fot. PAP/EPA

Sądzę, że polski rząd zgłosi kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego (PO) na stanowisko szefa Rady Europejskiej - powiedział w piątek eurodeputowany PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. Myślę, że od tej decyzji dzielą nas dni, a może godziny - dodał.

Zagłosuj

Kto powinien zostać przewodniczącym Rady Europejskiej?

Liczba głosów:

- Jacek Saryusz-Wolski ma wszelkie kwalifikacje, ma duże doświadczenie. Myślę, że będzie kandydatem - powiedział Czarnecki w TVN24, pytany o doniesienia medialne na temat możliwość zastąpienia kandydatury obecnego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pytany, czy polski rząd zgłosi kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej europoseł odparł: Jak sądzę, tak. Na pytanie, kiedy to się stanie powiedział: Myślę od tej decyzji dzielą nas dni, a może godziny.

Zobacz także

Według poniedziałkowych informacji brytyjskiego dziennika "Financial Times" premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Doniesienia dziennika wywołały dyskusję polityczną w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym RE i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu". Według polityków PiS m.in. marszałka Senatu i szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Jacek Saryusz-Wolski byłby lepszym kandydatem na stanowisko szefa RE od Tuska. Saryusz-Wolski dotąd nie zabrał głosu w sprawie doniesień "FT".

RadioZET.pl/PAP/DG