Zamknij

"Nie podróżuj" - najnowsze ostrzeżenie MSZ dla polskich turystów

Redakcja
10.12.2017 12:37
"Nie podróżuj" - najnowsze ostrzeżenie MSZ dla polskich turystów
fot. PAP/EPA

Polskie MSZ wydało komunikat odradzający podróże do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu. To efekt napiętej sytuacji w regionie po kontrowersyjnej decyzji Donalda Trumpa. Prezydent USA uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. 

''W Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym i uciążliwym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela'' - podano w komunikacie. 

''Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy oraz zamknięciem – do odwołania – przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem oraz w Erez pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza wszelkie podróże na terytorium Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich. Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic'' - głosi komunikat.

MSZ radzi, by razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie albo Ambasadą RP w Kairze.

Demonstracje w krajach arabskich

Dziesiątki tysięcy osób demonstrowały w piątek w krajach arabskich i muzułmańskich, aby zaprotestować przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i wyrazić solidarność z narodem palestyńskim.

W Jordanii, Egipcie, Syrii, Iraku, Iranie, Bahrajnie, Tunezji, Sudanie protesty przeciwko tej krytykowanej i kwestionowanej na całym świecie decyzji przebiegały w gorącej atmosferze i rozpoczęły się po piątkowych modłach muzułmańskich.

Zobacz także

W Ammanie, stolicy Jordanii, jedynego obok Egiptu kraju arabskiego, który w 1994 roku podpisał układ pokojowy z Izraelem, demonstrowało około 20 000 osób. Wznoszono okrzyki "Jerozolima stolicą Palestyny!".

Protestujący nieśli transparenty z wymalowanymi flagami Izraela i USA oraz napisami "Do diabła z nimi!". Domagano się zamknięcia ambasady Stanów Zjednoczonych w stolicy Jordanii.

W Kairze kilkaset osób demonstrowało pod ochroną policji przed meczetem Al-Azhar. "Poświęcimy nasze dusze i naszą krew dla ciebie, Al-Aksa!" - skandowali demonstranci.

Czy znasz europejskie stolice? Do zdobycia 10 punktów. Rozwiąż QUIZ i sprawdź swoją wiedzę! 

RadioZET.pl/MSZ/PAP/DG