Apel UE ws. migrantów. Polski rząd: Przyjęliśmy milion uchodźców. Tylko, że...to nieprawda

Redakcja
28.03.2017 06:58
UE
fot. East News

Nie ma żadnych wymówek - mówi unijny komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. I apeluje do unijnych krajów: do września powinny przejąć, w ramach programu relokacji, przynajmniej 26 tysięcy uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Dotyczy to również Polski, lecz rząd twierdzi, że przyjął już milion ukraińskich uchodźców, choć nie jest to prawdą.

Kwestia wywiązania się z podjętych jesienią dwa lata temu zobowiązań, o których wspomina Awramopoulos, dotyczy także Polski. Ale polski rząd wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza się do tego stosować, bo już przyjmuje ponad milion uchodźców.... z Ukrainy.

Niestety dla polskich władz, dane statystyczne przeczą tym deklaracjom. Wystarczy zerknąć na dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców, które pokazują, że co roku do Polski wpływa z Ukrainy około 2 do 3 TYSIĘCY wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Rocznie takich zgód wydawanych jest zaledwie od kilku do kilkunastu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Skąd zatem wziął się milion? Jak tłumaczą eksperci, albo w wyniku pomyłki w nieprawidłowym użyciu słowa "uchodźca", albo w wyniku celowego politycznego działania. Bo do Polski faktycznie przyjeżdżają tysiące Ukraińców, ale są to głównie imigranci zarobkowi. Szacuje się, że np w zeszłym roku mogło być ich nawet ponad pół miliona.

We wrześniu tego roku wygasa przyjęty w 2015 roku program relokacji, w którym kraje unijne zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat blisko sto tysięcy uchodźców.

RadioZET.pl/JoK/MP