Zamknij

Zaginął polski żołnierz. Reżim Łukaszenki: uciekł na Białoruś, ubiega się o azyl

17.12.2021 12:01

Polski żołnierz zaginął podczas wykonywania zadań służbowych w okolicy miejscowości Narewka, Siemianówka i Jez. Siemianowskiego. Według nieoficjalnych informacji żołnierz uciekł na Białoruś. Doniesień tych nie potwierdzają jednak służby prasowe Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan napisał na Twitterze, że polski żołnierz ubiega się o azyl polityczny.

zaginął polski żołnierz
fot. STEFAN MASZEWSKI /REPORTER

- Nie potwierdzamy informacji pojawiających się w niektórych mediach o rzekomej ucieczce żołnierza na Białoruś. Poszukiwania cały czas trwają - poinformowały PAP służby prasowe Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przyznały, że żołnierz 11 Pułku Artylerii zaginął w czwartek podczas służby.

"W czwartek, 16 grudnia 2021 roku, w godzinach popołudniowych, stwierdzono nieobecność żołnierza 11 Pułku Artylerii, który zaginął podczas wykonywania zadań służbowych w okolicy miejscowości Narewka, Siemianówka i Jez. Siemianowskiego. Niezwłocznie podjęta została szeroko zakrojona, intensywna akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowani są żołnierze i wszystkie działające na granicy służby. Poszukiwania cały czas trwają" - napisano w oświadczeniu Dowództwa Operacyjnego RSZ przesłanym po pytaniach PAP w tej sprawie.

Zaginął polski żołnierz. Nieoficjalnie: uciekł na Białoruś

"Nie potwierdzamy informacji pojawiających się w niektórych mediach o rzekomej ucieczce żołnierza na Białoruś. Prowadzone są czynności wyjaśniające w tej sprawie" - podkreślono w odpowiedzi.

Według nieoficjalnych informacji polski żołnierz miał uciec na Białoruś. Informację tę potwierdzają białoruskie media. "Białoruski Komitet Graniczny twierdzi, że ostatniej nocy 25-letni polski żołnierz 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej Emil Cz., przekroczył granicę Białorusi i ubiega się o azyl polityczny »z powodu braku zgody na politykę Polski w sprawie kryzysu migracyjnego«" - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Giczan opublikował na Twitterze wpis sugerujący, że białoruska telewizja nagrała już wywiad z polskim żołnierzem. Polskie służby jak dotąd nie potwierdziły tych informacji.

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny twierdzi, że polski wojskowy został zatrzymany przez patrol białoruskich pograniczników w czwartek po południu w okolicach Tuszemli w obwodzie grodzieńskim.

RadioZET.pl/ Tadeusz Giczan/ PAP/ 16. Dywizja Zmechanizowana