Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy nad Bałtykiem

Redakcja
17.05.2017 15:52
Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy nad Bałtykiem
fot. Arma Civitatis

Polskie myśliwce F-16 przechwyciły samolot rozpoznawczy Ił-20. Okazało się, że należy do rosyjskich sił powietrznych. Miało to miejsce w ramach misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich – poinformowało Sojusznicze Dowództwo Obrony Powietrznej (AIRCOM) w Ramstein w Niemczech.

To była pierwsza bojowa misja w ramach obecnej, rozpoczętej w maju, zmiany NATO-wskiej misji Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. W jej ramach na Litwie stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 7 – pisze Polska Agencja Prasowa.

Rosyjskie samoloty nad Bałtykiem

Wszystko wydarzyło się w poniedziałek, 15 maja. Polskie F-16 zostały poderwane z bazy w Szawlach na Litwie, by zidentyfikować samolot rozpoznawczy Ił-20 nad wodami międzynarodowymi Bałtyku. Godzinę wcześniej z bazy w Estonii poderwane zostały hiszpańskie jednostki. Miały zidentyfikować samolot myśliwsko-bombowy Su-24. Okazało się, że obie jednostki należą do rosyjskich sił powietrznych.

Wyłączony transponder

– Przechwycony przez Polaków samolot miał wyłączony transponder, czyli urządzenie umożliwiające identyfikację maszyny, i nie był zgłoszony w planach lotu. Ił-20 leciał do Kaliningradu. Został przechwycony ok. 110 km na zachód od estońskiej wyspy Hiuma. Po zidentyfikowaniu maszyny polscy lotnicy zostali zawróceni do bazy – komentował mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w rozmowie z PAP.

RadioZET.pl/PAP/strz