Zamknij

Polskie piramidy. Archeolodzy odkryli na Pomorzu grobowiec sprzed 6000 lat

Redakcja
21.08.2017 17:39
Polskie piramidy. Archeolodzy odkryli na Pomorzu grobowiec sprzed 6000 lat
fot. PAP

Niezwykłe odkrycie w Dolicach nieopodal Stargardu (woj. zachodnio-pomorskie). Archeolodzy badają tam właśnie megalityczny grobowiec sprzed prawie 6 tys. lat.

Typ grobowców, jaki odkryto w Dolicach, ze względu na swój monumentalny charakter określa się często mianem "polskich piramid". Niemal 6 tys. lat temu, gdy powstał, miał kształt wydłużonego trójkąta o długości ponad 70 metrów i wysokości sięgającej 2 metrów.

Polskie piramidy

Jak podaje PAP, wykopaliska zaczęły się w sierpniu 2017. Wcześniej naukowcy byli przekonani, że grobowiec zachował się do naszych czasów w kiepskim stanie. Gdy jednak przystąpili do pracy i zaczęli odsłaniać kolejne warstwy ziemi okazało się, że większość głazów stoi na miejscu od tysiącleci.

Tysiące lat historii

Konstrukcje megalityczne na terenie Polski zachowały się wyłącznie na terenach leśnych, gdzie uniknęły zniszczenia związanego z prowadzeniem działalności rolniczej. Najbardziej znane "polskie piramidy" można obejrzeć w Sarnowie i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie), gdzie po badaniach archeologicznych zrekonstruowano ich dawny kształt.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz