Pomarańczowe kartki dla mieszkańców. Chorzów walczy o segregację śmieci

Redakcja
06.03.2017 16:52
Śmieci
fot. Tomasz Maszczyk/Radio ZET

Segregować, czy nie segregować? Jak Polska długa i szeroka, problem selekcjonowania odpadów i wrzucania ich do odpowiednich kontenerów wzbudza dyskusje i spory wśród mieszkańców. Na ciekawy pomysł poradzenia sobie z osobami, które bagatelizują obowiązujące przepisy, wpadli samorządowcy z Chorzowa.

Zagłosuj

Czy segregujesz śmieci?

Liczba głosów:

Władze Chorzowa będą karać albo nagradzać za śmieci. Pomarańczowa nalepka pojawi się na pojemnikach, do których mieszkańcy wrzucają wszystko jak leci. Zielona tam, gdzie odpady są segregowane. Za zielone nalepki miasto obniży, a za pomarańczowe podwyższy ceny wywozu śmieci. Mieszkańcom podoba się pomysł, ale mają do niego zastrzeżenia:

- Skąd miasto będzie wiedzieć, kto segreguje, a kto nie? Czemu ja mam płacić za sąsiada? - oburza się jedna z mieszkanek Chorzowa.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Nalepki na pojemnikach w Chorzowie mają się pojawiać od końca marca. Miasto chce w ten sposób zrealizować europejską dyrektywę odzyskiwania połowy odpadów ze śmieci. Obowiązywać ma ona od 2020 roku.

Ustawa śmieciowa

Reforma śmieciowa z 2013 roku miała zapobiec zwiększającej się liczbie odpadów trafiających na miejskie składowiska. Według nowych zapisów ustawy, to gminy jako organy zarządzające śmieciami miały przestrzegać selektywnej zbiórki odpadów. Mimo wielu kampanii informacyjnych, z przeprowadzonych badań wynika, że co piąty Polak nie ma pojęcia, jak segregować swoje śmieci.

RadioZET.pl/DG