Zamknij

Wszystko już wiadomo. Sasin ujawnił, kiedy w Warszawie stanie pomnik Kaczyńskiego

Redakcja
21.02.2018 09:12
Jacek Sasin
fot. Radio ZET

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie powstanie w listopadzie — zapowiedział w środę w Radiu ZET szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin. Jak dodał, pomnik ma stanąć przed siedzibą Garnizonu Warszawa.

Minister zaznaczył, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej zostanie odsłonięty 10 kwietnia; tego samego dnia ma zostać wmurowany kamień węgielny, żeby rozpocząć proces budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zagłosuj

Czy w Warszawie powinien stanąć Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej?

Liczba głosów:

Pomnik Kaczyńskiego: lokalizacja

Dopytywany, gdzie stanie pomnik prezydenta, Sasin wskazał, że stanie on przed siedzibą Garnizonu Warszawa, tzw. domem bez kantów .

— Przed domem bez kantów od strony placu Piłsudskiego jest taki parking wykorzystywany przed komendę garnizonu warszawskiego i tam na osi budynku chcemy ten pomnik postawić — powiedział minister.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Jak dodał, będzie to „klasyczny pomnik, jakich wiele w przestrzeni Warszawy”, przedstawiający stojącą postać Lecha Kaczyńskiego umieszczoną na cokole. Według ministra będzie mniej więcej w tej samej skali, co warszawski pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział wcześniej, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W czwartek Rada Warszawy głosami PO przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RadioZET/maal