Zamknij

Warszawa: W piątek ogłoszenie zwycięskich projektów na pomniki smoleńskie

Redakcja
20.10.2017 07:53
Warszawa: W piątek ogłoszenie zwycięskich projektów na pomniki smoleńskie
fot. Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta

W piątek wyniki konkursu na pomnik smoleński i pomnik Lecha Kaczyńskiego. Do drugiego etapu konkursu na opracowanie koncepcji pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało dopuszczonych 5 prac, a do drugiego etapu konkursu na koncepcję pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej 9 prac.

Komitet organizacyjny chce, aby pomniki były gotowe 10 kwietnia 2019 roku, ale szanse na to są małe. Poseł Sasin w czerwcu i wrześniu wysłał pisma do Prezydent Warszawy o 
przedłożenie stołecznym radnym projektów uchwały w sprawie lokalizacji pomników. Pozostały bez odpowiedzi. Prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz stoi na stanowisku, że Rada Warszawy już przyjęła uchwałę o budowie jednego pomnika smoleńskiego w innym miejscu, a dokładnie u zbiegu ulic Trębackiej i Focha. 

Zobacz także

Prezydent posiłkuje się też sondażami, jakie przeprowadził ratusz, które wskazują, że warszawiacy nie chcą pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Wszystko się jednak może jeszcze zmienić. W stolicy w powietrzu wisi atmosfera kampanii samorządowej i wszyscy myślą już o przyszłorocznych wyborach.

Dwa lata temu uchwałę o lokalizacji pomnika poparło 30 radnych, przeciw było 22. 

RadioZET.pl/MAG, KM