Pomoc dla ofiar nawałnic. Co oferuje resort Elżbiety Rafalskiej?

Redakcja
18.08.2017 12:27
Pomoc dla ofiar nawałnic. Co oferuje resort Elżbiety Rafalskiej?
fot. PAP

Pomoc żywnościowa, wparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi - to niektóre z form pomocy dla osób poszkodowanych przez nawałnice, o których mówiła w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. - Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa - podkreślała.

- Jesteśmy na etapie naprawy szkód i szacowania strat, kolejny etap to odbudowa dobytku i życia poszkodowanych - mówiła minister rodziny podczas konferencji zorganizowanej w jej resorcie.

Jak podkreśliła, zasiłki w wysokości do 6 tys. są już wypłacane. Zapewniła, że nie brakuje środków na ten cel. - Rodziny potrzebują kompleksowej opieki, zapewnienia bezpieczeństwa, m.in. dzieci - podkreśliła.

Zobacz także

Zapowiedziała, że zostaną uruchomione środki, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin, na dodatkową pomoc dla poszkodowanych. Jeszcze w sierpniu, jak dodała, ruszają dostawy pomocy żywnościowej - głównie do gmin potrzebujących wsparcia. Wiceminister Elżbieta Bojanowska poinformowała, że do poszkodowanych województw trafi jeszcze w tym miesiącu 500 ton żywności.

Czy dajesz napiwki? Dlaczego? Wypowiedz się na MAM ZDANIE.

Rafalska przypomniała, że formy pomocy społecznej dla poszkodowanych przez nawałnice to m.in. wsparcie asystenta rodziny i psychologa, opieka nad dziećmi w placówkach wsparcia dziennego, pobyt w środku wsparcia.

Dodała, że gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych. Wskazała, że do pomocy włączyły się Ochotnicze Hufce Pracy - dysponują sprzętem ciężkim i operatorami oraz bazami noclegowymi.

Minister zaapelowała do samorządów o organizację mobilnych punktów przyjmowania wniosków o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" w poszkodowanych gminach. Przypomniała, że od 1 sierpnia można składać wnioski na nowy okres zasiłkowy.

Polska po burzach 

W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało 4 tys. 392, z czego 3 tys. 196 to budynki mieszkalne. Wciąż bez prądu jest 10 tys. 996 odbiorców.

Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków.

RadioZET.pl/PAP/DG