Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gdańszczanie masowo oddają krew. Zarejestrowano już ponad pół tysiąca osób

14.01.2019 14:35
xxx wiadomosci

Już ponad pół tysiąca osób zarejestrowało się w pomorskich placówkach, by oddać krew po niedzielnym ataku na prezydenta Pawła Adamowicza – informuje TVN24. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku podaje, że poczekalnia nadal jest pełna.

Gdańszczanie masowo oddają krew. Zarejestrowano już ponad pół tysiąca osób fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– To bardzo dobra statystyka, biorąc także pod uwagę fakt, że zniechęcaliśmy dzisiaj osoby, które mają grupę A i B. Zależało nam bowiem na pozyskaniu krwi o grupie 0Rh-, której były deficyty – mówi dyrektor RCKiK Wiktor Tyburski.

To grupa krwi ciężko rannego prezydenta Adamowicza. Jak dodał Tyburski, ma ją przynajmniej połowa osób, które w poniedziałek oddały krew. Przyznał też, że dla samego Centrum korzystniejsze jest rozłożenie oddawania krwi w czasie.

– Zorganizowane grupy, które się do nas dzisiaj zgłaszały, prosiliśmy o oddawanie krwi jutro. We wtorek podstawimy też specjalny autokar przy Urzędzie Miasta Gdańska – zapowiedział Tyburski.

W poniedziałek stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego są otwarte od godz. 7:00. Poza Gdańskiem krew można oddawać w Kościerzynie, Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie oraz w Kartuzach.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nadal walczy o życie. Po niedzielnym ataku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był operowany przez 5 godzin. Podczas operacji przetoczono mu 41 jednostek krwi.

W trakcie poniedziałkowej popołudniowej konferencji prasowej poinformowano, że stan prezydenta jest nadal bardzo ciężki, a rokowania niepewne. Pacjent nie oddycha samodzielnie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń