Zamknij

Gdańszczanie masowo oddają krew. Zarejestrowano już ponad pół tysiąca osób

Redakcja
14.01.2019 14:35
Gdańszczanie masowo oddają krew. Zarejestrowano już ponad pół tysiąca osób
fot. PAP

Już ponad pół tysiąca osób zarejestrowało się w pomorskich placówkach, by oddać krew po niedzielnym ataku na prezydenta Pawła Adamowicza – informuje TVN24. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku podaje, że poczekalnia nadal jest pełna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– To bardzo dobra statystyka, biorąc także pod uwagę fakt, że zniechęcaliśmy dzisiaj osoby, które mają grupę A i B. Zależało nam bowiem na pozyskaniu krwi o grupie 0Rh-, której były deficyty – mówi dyrektor RCKiK Wiktor Tyburski.

To grupa krwi ciężko rannego prezydenta Adamowicza. Jak dodał Tyburski, ma ją przynajmniej połowa osób, które w poniedziałek oddały krew. Przyznał też, że dla samego Centrum korzystniejsze jest rozłożenie oddawania krwi w czasie.

– Zorganizowane grupy, które się do nas dzisiaj zgłaszały, prosiliśmy o oddawanie krwi jutro. We wtorek podstawimy też specjalny autokar przy Urzędzie Miasta Gdańska – zapowiedział Tyburski.

Zobacz także

W poniedziałek stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego są otwarte od godz. 7:00. Poza Gdańskiem krew można oddawać w Kościerzynie, Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie oraz w Kartuzach.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nadal walczy o życie. Po niedzielnym ataku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był operowany przez 5 godzin. Podczas operacji przetoczono mu 41 jednostek krwi.

W trakcie poniedziałkowej popołudniowej konferencji prasowej poinformowano, że stan prezydenta jest nadal bardzo ciężki, a rokowania niepewne. Pacjent nie oddycha samodzielnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ