Zamknij

Pierwsze skutki wichur. Stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej przekroczone

Redakcja
02.01.2019 13:01
Pierwsze skutki wichur. Stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej przekroczone
fot. K.MISZTAL/REPORTER/East News

O pół metra przekroczone są stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej. Wszystko przez silny wiatr. Także wichury spowodowały na Motławie tzw. cofkę. Władze Gdańska apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności, a władze Sopotu zamykają wejście na głowicę mola i do przystani jachtowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Stan morza wynosi już 619 cm przy stanie alarmowym 570 cm. W związku z sytuacją pogodową w Gdański planowane jest spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych – poinformował Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jak z kolei dodał Krzysztof Domagalski z gdańskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, silne podmuchy spowodowały na Motławie tzw. cofkę. Na niektórych ulicach może dojść wybicia kanalizacji deszczowej.

„Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie" - mówił, cytowany w komunikacie prasowym.

Zobacz także

Władze miasta apelują do mieszkańców o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Jak ostrzegają, chodzi nie tylko o możliwe podtopienia, ale też silny wiatr, który może łamać konary drzew.

Jak informują urzędnicy, „należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru”.

Zobacz także

Rzecznik pomorskiej komendy PSP st. kpt. Łukasz Płusa w rozmowie z RadioZET.pl powiedział, że w związku z silnym wiatrem od wtorku do środy w południe, strażacy interweniowali około 130 razy. Najczęściej wyjeżdżali do połamanych konarów i zerwanych banerów reklamowych. Na tę chwilę nie ma informacji o uszkodzeniach mienia.

Według  prognoz silne wiatry występować będą na Pomorzu w środę co najmniej do godz. 23.00.

RadioZET.pl/PAP/JŚ