Wiejski proboszcz bezlitosny dla mieszkańców. Konsekwentnie odmawia pochówków

Redakcja
28.11.2018 14:50
Wiejski proboszcz bezlitosny dla mieszkańców. Konsekwentnie odmawia pochówków
fot. Shutterstock

Proboszcz parafii w Gowidlinie (pomorskie) odmówił parafianom kolejnego pochówku - podaje "Express Kaszubski". Za każdym razem argumentował, że nie może pochować zmarłego, gdyż nie widywał go na mszach. Sprawą miała zająć się kuria, jednak jak dotąd nie wykonała żadnego kroku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O wsi Gowidlino na Kaszubach po raz pierwszy zrobiło się głośno we wrześniu. Wspomniany proboszcz, nie zgodził się wówczas na otwarcie przykościelnej kaplicy w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przez co trumna ze zmarłym stała pod gołym niebem.

Zobacz także

Ksiądz tłumaczył to tym, że zmarły nie chodził do kościoła i nie przyjmował kolędy. Jak jednak zapewniali jego bliscy, mężczyzna w ogóle nie wychodził z domu, ponieważ był ciężko chory.

Lokalne media donoszą, że proboszcz wiejskiej parafii odmówił pochówku po raz kolejny. Argumentował, że nie widywał zmarłego w kościele oraz że prawo kanonicznie nie przewiduje żadnych wyjątków. Rodzina tragicznie zmarłego musiała zorganizować pogrzeb w oddalonych o 10 km Rokitach.

Mieszkańcy informowali o sprawie kurię. Ta jednak, mimo zapewnień, nie wykonała jak dotąd żadnego kroku, aby przekonać księdza do zmiany swojej postawy.

- W takich przypadkach rozstrzygające nie jest prawo kanoniczne ale prawo państwa polskiego. Za odmowę pochówku grozi kara grzywny lub więzienie (jeśli nie ma w gminie cmentarza komunalnego). To nie sprawa do biskupa tylko prokuratora – komentuje na Twitterze były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz.

RadioZET.pl/ExpressKaszubski/NaTemat/BM