Zamknij

W Bałtyku grasuje… delfin. Stacja morska potwierdza [WIDEO]

Redakcja
11.01.2019 16:26

Pracownicy Stacji Morskiej w Helu potwierdzili, że tajemniczy osobnik morski obserwowany w ostatnich dniach w okolicy Władysławowa to delfin. Według doniesień świadków oceanicznych ssaków może być w tym rejonie więcej.

delfin władysławowo trójmiasto
fot. shutterstock.com

Delfin już od kilkunastu dni krąży po Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy został zauważony pod koniec roku we Władysławowie. Zgłoszenia o tajemniczym osobniku zaczęły napływać do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG w Helu 30 grudnia. Rekin? Morświn? A może olbrzymia ryba? Świadkowie nie mieli pewności, z kolei internauci żartowali: „To przecież przerośnięty dorsz”.

- Liczba i charakter zgłoszeń wyraźnie wskazywały jednak, że nie jest to fałszywy alarm i w rejonie Władysławowa rzeczywiście pływa jakieś rzadkie morskie zwierzę – napisali w komunikacie pracownicy Stacji Morskiej. Po kilku dniach wątpliwości ekspertów rozwiał film zamieszczony w serwisie Youtube.

- Długi, masywny grzbiet i dosyć wysoka, sierpowata płetwa grzbietowa wskazują na DELFINA – potwierdzili eksperci. Prawdopodobnie jest to delfin z gatunku butlonos Tursiops truncatus, choć ta informacja jest wciąż weryfikowana.

Zobacz także

Delfinów w Bałtyku może być więcej?

Helscy eksperci dodają, że jeden ze świadków mówił o dwóch oceanicznych osobnikach widocznych z plaży. Delfin miał być też widziany na wysokości Trójmiasta. Wszystkie osoby, które wiedzą coś na ten temat proszone są o kontakt z naukowcami Stacji Morskiej pod numerami tel. 58-675-08-36 lub 601-88-99-40.

Jak przypominają eksperci, choć Bałtyk nie jest naturalnym miejscem występowania delfinów, te w rzeczywistości pojawiały się już na tym obszarze. W 1995 roku w okolicach Władysławowa przez kilka dni pojawiał się delfin białonosy. Z kolei pod koniec 2016 roku zaobserwowano tam delfina butlonosego.

Zobacz także

RadioZET.pl/morswin.pl/MK