Zamknij

Pomorze. Kaszubi postawili głaz ku czci Lecha Wałęsy

Redakcja
01.11.2018 17:02
Pomorze. Kaszubi postawili głaz ku czci Lecha Wałęsy
fot. Bogdan Borusewicz/Facebook

We wsi Kostkowo (woj. pomorskie) na 20-tonowym głazie wyryto podziękowania dla byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Napisano o wkładzie pierwszego lidera w "Solidarności" w odzyskanie suwerenności przez Polskę oraz wycofanie wojsk radzieckich znad Wisły. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O pomniku poinformował na Facebooku były marszałek Senatu i opozycjonista w czasach PRL-u Bogdan Borusewicz.

"Kaszubi z Kostkowa gm. Gniewino z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, oraz w podzięce dla prezydenta Lecha Wałęsy za doprowadzenie do wycofania wojsk rosyjskich z Polski, postawili pomnik. Olbrzymi głaz wysiłkiem wielu ludzi i sprzętu został wydobyty z pola jednego z rolników" - napisał Borusewicz.

Zobacz także

Jak podała "Gazeta Wyborcza", inspiracją dla Kaszubów były słowa Marka Kuchcińskiego, polityka PiS i marszałka Sejmu.

- Wspólnie ze znajomymi stwierdziliśmy, że wykorzystamy kamień do wyedukowania elit PiS. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówił właśnie w tym czasie o rocznicy wyprowadzenia wojsk rosyjskich w Polsce, ale zapomniał wspomnieć, kto do tego doprowadził. No to postanowiliśmy mu przypomnieć najnowszą historię - powiedział Zygmunt Pałasz, rolnik z Kostkowa.

Zobacz także

Na głazie znajduje się inskrypcja: "Bóg Honor Ojczyzna. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Prezydentowi Lechowi Wałęsie, dla upamiętnienia Jego wkładu w odzyskanie suwerenności przez Polskę, inne kraje Europy oraz doprowadzenie do wycofania wojsk byłego ZSRR, które ostatecznie opuściły Polskę 17 września 1993 r. W uznaniu Kaszubi".

Sprawę okolicznościowego głazu skomentował na Instagramie sam Wałęsa. "Wyprowadzenie sowieckiej armii z naszej Ojczyzny było moim obowiązkiem jako Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuje za pamięć" - napisał były prezydent.

walesa_instagram

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD