Zamknij

Odra na Pomorzu. Groźną chorobę podejrzewa się u 5-latka

Redakcja
15.11.2018 23:16
Pomorze. Kolejny przypadek odry w Starogardzie Gdańskim
fot. Mateusz Grochocki/East News

Sanepid podejrzewa drugi przypadek Odry w Starogardzie Gdańskim (woj. pomorskie). Chodzi o 5-latka, który leczony jest ambulatoryjnie. Ostatecznie potwierdzenie przyniosą wyniki próbek, które zostały wysłane do Warszawy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało Radio Gdańsk, trwa ustalanie najbliższego kręgu osób, które mogły również zarazić się wirusem odry. Próbki pobrane od 5-latka zostały wysłane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. 

Zobacz także

Jeśli badania potwierdzą obecność groźnej choroby zakaźnej u dziecka, to będzie drugi przypadek odry w Stargardzie Gdańskim. Wcześniej wykryto ją u 50-letniego mężczyzny. W sumie odrę od początku potwierdzono u 13 osób na Pomorzu.

Rozgłośnia przypomniała, że w poprzednim tygodniu najnowsze ognisko choroby znaleziono w Kwidzynie, gdzie odra zaatakowała 4 pracowników z Ukrainy.

Zobacz także

Co to jest odra?

Jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze – m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej – 59 (w całym 2017 r. w Polsce zanotowano 63 zachorowania na odrę).

Zobacz także

RadioZET.pl/Radio Gdańsk/PAP/PTD