Zamknij

Gołoledź i intensywne opady śniegu w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Redakcja
07.01.2019 18:53
Gołoledź i intensywne opady śniegu w sześciu województwach. IMGW ostrzega
fot. Shutterstock

Przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź, oraz intensywnymi opadami śniegu ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców sześciu województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alert pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi marznącymi opadami deszczu lub mżawki obowiązuje w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

W południowej części woj. dolnośląskiego obowiązują również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Na drogach może być ślisko. W niektórych miejscach zalega też błoto pośniegowe.

Zobacz także

W Małopolsce IMGW ostrzega przed silnym mrozem.

Zagrożenie lawinowe maleje

W poniedziałek z czwartego do trzeciego stopnia zmalało za to zagrożenie lawinowe w Tatrach. Trzeci stopień obowiązuje też po słowackiej stronie Tatr .

Zobacz także

„Sytuacja lawinowa ulega powolnej stabilizacji. Na znacznym obszarze występują depozyty nawianego śniegu utrudniające poruszanie się w terenie. Za niebezpieczne należy uznać stoki średnio strome i teren leżący bezpośrednio pod nimi. Poruszanie w terenie wymaga dobrej znajomości problematyki lawinowej” – napisano w komunikacie lawinowym.

Zobacz także

Trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

RadioZET.pl/PAP/JŚ