Zamknij

Luki w programie 500+ – niektórzy przedsiębiorcy będą mogli wyłudzać pieniądze

Redakcja
09.02.2017 16:11

– Są luki w programie 500 plus” – alarmuje „Rzeczpospolita” i podaje przykład. Świadczenie na pierwsze dziecko mogą uzyskać przedsiębiorcy, nawet gdy biorąc pod uwagę sytuację materialną, wcale im nie przysługuje.  

Luki w programie 500+  – niektórzy przedsiębiorcy będą mogli wyłudzać pieniądze
fot. PAP

Jak to możliwe? Z tą swego rodzaju „nieszczelnością” systemu mogą spotkać się osoby które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową.

Program 500 plus przewiduje wsparcie przede wszystkim dla rodzin z dwójką lub większa liczbą dzieci – wtedy pomoc jest w zasadzie bezwarunkowa. O fundusze mogą ubiegać się także rodzice jedynaków, z tym jednak wyjątkiem, że w tej sytuacji występują obostrzenia finansowe:  dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy, niż 800 zł. W ustalone „widełki” mogą wpisać się przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem lub kartka podatkową.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na problemy z weryfikacją dochodu ryczałtowców. – Fiskus sprawdza tylko ich przychody – mówi w rozmowie z gazetą Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG.

 

Ryczałtem rozlicza się w Polsce ponad pół miliona osób. Kolejne 100 tysięcy osób – za pomocą karty podatkowej.

Ministerstwo odniosło się do pogłosek o lukach. Urzędnicy potwierdzają ich występowanie, ale przyznają, że akurat w tym wypadku, ciężko będzie walczyć z procederami nadużyć.

Ustalenie wysokości dochodu przy ubieganiu się o 500 plus należy do kompetencji gminy. Urzędnicy robią to na podstawie oświadczenia. To, czy deklaracja jest zgodna z prawdą, nie będzie praktycznie możliwe do zweryfikowania. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/KM