Ponad 5 tysięcy złotych dla każdego pracownika. Ta spółka wypłaci ogromną premię

Redakcja
16.09.2017 21:16
Ponad 5 tysięcy złotych dla każdego pracownika. Ta spółka wypłaci ogromną premię
fot. Flickr.com

Ponad 1,4 tysiąca pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze" (PPL) może otrzymać po około 5,2 tys. zł brutto nagrody uznaniowej z wypracowanego przez siedem miesięcy tego roku zysku - poinformował w piątek PPL.

PPL poinformowało w czwartek, że uzyskało 184,9 mln zł zysku netto za siedem miesięcy tego roku. To o 25,8 mln zł więcej niż w pierwszych siedmiu miesiącach ub.r. Dodano, że rok 2017 jest "najlepszy w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami".

W piątkowym komunikacie PPL przekazało, że "Porty Lotnicze" "chcą podzielić się zyskiem z pracownikami".

"Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wypracowało 184,9 mln zł zysku netto. To o 25,8 mln zł więcej, niż w pierwszych siedmiu miesiącach roku 2016. Taki, wyższy od wcześniej planowanego wynik, stwarza możliwość zwiększenia puli środków, przeznaczonych na nagrody uznaniowe dla załogi. Według szacunkowych wyliczeń w pierwszej transzy nagrody, każdy uprawniony pracownik PPL (ponad 1400 osób) mógłby otrzymać ok. 5200 zł brutto" - czytamy w piątkowym komunikacie.

Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.

Zobacz także

Jak napisano w komunikacie, "możliwość wypłaty większej nagrody uznaniowej wymaga jednak zmiany zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który reguluje wysokość Funduszu Nagród". "Na zmianę muszą zgodzić się wszyscy sygnatariusze ZUZP, czyli Naczelny Dyrektor i wszystkie działające w przedsiębiorstwie związki zawodowe. Mimo zgody na zmiany w zapisach dokumentu części partnerów społecznych, finalne porozumienie blokują cztery spośród siedmiu działających w PPL organizacji związkowych" - czytamy.

"W każdej chwili jestem gotowy do realizacji zobowiązań, w tym zobowiązania dotyczącego wypłaty pierwszej transzy nagrody uznaniowej, do czego zobowiązałem się w porozumieniu zawartym z częścią związków zawodowych. Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest zawarcie ostatecznego porozumienia z całą stroną społeczną dotyczącą kwestii płacowych, a niezbędnym elementem na drodze do tego jest zakończenie toczącego się z trzema związkami zawodowymi sporu zbiorowego. Niestety takiej woli nie widać" - powiedział cytowany w komunikacie naczelny dyrektor PPL Mariusz Szpikowski.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały w portach regionalnych, np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu. Lotnisko Chopina w 2016 r. obsłużyło 12,8 mln pasażerów – o 14,4 proc. więcej niż w 2015 r. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10,4 mln pasażerów – o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.