Zamknij

Poseł PO oburzony nekrologiem księdza Dymera. "Plucie ofiarom w twarz"

21.02.2021 11:52

Ksiądz Andrzej Dymer, oskarżany o pedofilię, nigdy nie poniósł kary. Nekrolog poświęcony zmarłemu duchownemu zamieścił w "Kurierze Szczecińskim" urzędnik państwowej agencji. "To plucie ofiarom w twarz" - napisał na Twitterze poseł PO Michał Szczerba. W podobnym tonie skomentowała publikację posłanka Iwona Hartwich.

Michał Szczerba
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

O śmierci księdza Andrzeja Dymera poinformowała KAI we wtorek 16 lutego. Informacja została potwierdzona w kurii szczecińsko-kamieńskiej. Kilka dni wcześniej duchowny został odwołany decyzją abp Andrzeja Dzięgi ze stanowiska dyrektora Instytutu Medycznego w Szczecinie. Stało się to po spotkaniu hierarchy z jedną z ofiar księdza.

Ksiądz Andrzej Dymer miał wykorzystywać seksualnie m.in. nieletnich podopiecznych ogniska młodzieżowego w Szczecinie. Ofiary duchownego opowiedziały o swoim dramacie w programie "Czarno na Białym" w TVN24. Jako 16-latek do założonego przez Dymera w 1991 roku ogniska św. Brata Albertado trafił dzisiejszy franciszkanin Tarsycjusz Krasucki. To wtedy miały miejsce pierwsze przypadki molestowania.

- Zaczął się zachowywać w sposób mocno podniecony, sięgając do mojego rozporka, chwytając za genitalia, moją rękę skierował na swoje. Byłem sparaliżowany, nie wiedziałem, jak zareagować. Kiedy dokonało się, kiedy on tam doszedł i przeżył orgazm, kazał szybko ubrać się i wyjść z pokoju - opowiadał franciszkanin wykorzystany przez księdza Dymera w reportażu.

Szczerba: rząd za pieniądze podatników żegna pedofila

W sprawie Dymera toczyły się zarówno postępowania cywilne, jak i kanoniczne. Szczecińscy biskupi mieli wiedzieć o jego czynach od 1995 roku. Śledztwo wszczęto dopiero w 2008 roku po publikacjach dziennikarskich. Ostateczny wyrok w jego sprawie jednak nigdy nie zapadł.

W "Kurierze Szczecińskim" pojawił się nekrolog poświęcony księdzu Dymerowi. Jego autorem jest Stanisław Zimnicki, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, rządowej agencji utworzonej w 2017 roku.

Duchowny jest przedstawiony jako "wybitny twórca i organizator wielu dzieł edukacyjnych i społecznych Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim". "Łączę się w bólu i cierpieniu z Jego całą Rodziną, Bliskimi i Wszystkimi pogrążonymi w głębokiej żałobie" - napisał autor nekrologu.

Publikacja oburzyła posła Platformy Obywatelskiej. "Rząd PiS nekrologami za pieniądze podatników żegna Pedofila. Bezczelne plucie ofiarom w twarz" - napisał. W podobnym tonie skomentowała nekrolog posłanka Iwona Hartwich. "Pedofil został wychwalony przez bydgoski oddział KOWR. Oczekujemy stanowczej reakcji szefowej KOWR - radnej PiS" - dodała.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl