Zamknij

TW ''Bolek'' w podręcznikach do historii. Tego chce były przewodniczący Solidarności

Redakcja
24.08.2017 10:50
TW ''Bolek'' w podręcznikach do historii. Tego chce były przewodniczący Solidarności
fot. PAP

''Uczniowie w szkołach powinni uczyć się w książkach do historii, że Wałęsa był Bolkiem" - uważa w rozmowie z ''Rzeczpospolitą'' Janusz Śniadek, poseł PiS i były szef Solidarności. Dodaje, że były prezydent ''wpisał się w obóz narodowej zdrady''. 

Ruszają Mistrzostwa Europy w siatkówce. Czy Polska zdobędzie medal? Kibicuj biało-czerwonym i wypowiedz się w serwisie MAM ZDANIE!

We wtorek IPN poinformował, że prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dot. dokumentów TW "Bolek". Były prezydent w wielu medialnych wypowiedziach negował autentyczność dokumentów znalezionych w domu działacza komunistycznego - Czesława Kiszczaka. 

''To trudna i bolesna sprawa. Prawda o ciemnych stronach biografii Wałęsy poraża, ale nie przekreśla rozdziału o przewodniczącym związku'' - powiedział na łamach ,,Rzeczpospolitej'' Janusz Śniadek. 

Zdaniem posła PiS nie zmienia to faktu, że po 1989 roku Lech Wałęsa "wybrał brnięcie w kłamstwo, tuszowanie dowodów, niszczenie ludzi znających i mówiących prawdę".

''Okazał się bardzo nieuczciwym człowiekiem. (...) To co dzisiaj robi i mówi, to wypieranie się współpracy i przyjmowania pieniędzy od SB w obliczu niezbitych dowodów powoduje, że coraz bardziej traci szacunek u ludzi'' - uważa Śniadek.

TW ''Bolek''w szkołach

''Co uczniowie w książkach powinni przeczytać o Lechu Wałęsie?'' - dopytuje Jacek Nizinkiewicz. Były przewodniczący ''S'' twierdzi, że młode pokolenie Polaków powinno wiedzieć, że Solidarność to nie tylko Wałęsa, a miliony ludzi. 

''Solidarność to była armia Polaków, a nie jeden Wałęsa. Uczniowie w szkołach powinni uczyć się w książkach do historii, że Wałęsa był „Bolkiem", a po 1989 roku zaczął wzywać do zwijania sztandaru (...) Wałęsa wpisał się w obóz zdrady narodowej i to powinno być w podręcznikach szkolnych'' - podkreśla poseł PiS. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG