Zamknij

Poseł PiS walczy z fake newsami. Chce zmienić prawo

Redakcja
28.07.2017 16:21
Fake newsy
fot. Jacek Domiński/East News

Wielomilionowe kary dla mediów i powstanie nowej rady do spraw fake newsów - to założenia nowej ustawy, którą pisze poseł PiS Dominik Tarczyński. Ustawa ma być skierowana przeciwko podawaniu nieprawdziwych informacji przez media.

Kiedy możemy spodziewać się, że ustawa wejdzie w życie? To może trochę potrwać. Poseł Traczyński zamierza bowiem złożyć ustawę w Sejmie w październiku. Zapowiada, że wtedy zorganizuje spotkanie z redaktorami naczelnymi mediów. Rozpoczną się prace, więc ostrożny, ale w miarę realny termin, to koniec roku.

Poseł myśli również o stworzeniu nowego ciała - rady, która składałaby się z polityków, dziennikarzy, medioznawców, a nawet prokuratorów. Decydowaliby oni o skierowaniu sprawy jakiejś kłamliwej informacji do sądu. Ten z kolei w przyśpieszony trybie rozstrzygałby, czy było to kłamstwo. Wtedy dana stacja czy gazeta płaciłaby olbrzymią karę na cele charytatywne - Tarczyński mówi nawet o milionach złotych.

Zobacz także

To wszystko jednak na razie zamierzenia i plany posła PIS-u, luźno skonsultowane z władzami ugrupowania. Jeśli zaś w ogóle chodzi o media, to w wywiadzie udzielonym telewizji TV Trwam Jarosław Kaczyński zapowiedział, że kolejne reformy będą dotyczyły służb specjalnych i właśnie mediów.

RadioZET.pl/MaG/MP