Zamknij

Odwołają Kuchcińskiego? Sejm zajmie się wnioskiem ws. marszałka

Redakcja
08.02.2017 10:28

Wniosek PO o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Sejmu 22-24 lutego - poinformował w środę PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Marek Kuchciński
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Grzegrzółka podkreślił, że wniosek PO o odwołanie marszałka Kuchcińskiego nie będzie rozpatrywany na bieżącym posiedzeniu Sejmu. Przypomniał, że zgodnie z Regulaminem Sejmu, na poddanie pod głosowanie tego typu wniosku jest 45 dni od momentu jego złożenia.
Poinformował, że wniosek o odwołanie Kuchcińskiego zostanie rozpatrzony podczas 36. posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na 22-24 lutego.
16 grudnia ub.r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. 12 stycznia Platforma zawiesiła protest i po blisko miesiącu opuściła salę obrad. Dzień wcześniej protest zakończyła Nowoczesna.
Informując o zawieszeniu protestu politycy PO zapowiedzieli, że składają wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. We wniosku podkreślono m.in., że głosowania 16 grudnia ub.r. nad ustawą budżetową odbyły się z pogwałceniem konstytucji i regulaminu Sejmu. Według Platformy, pełną odpowiedzialność za to ponosi marszałek Kuchciński. We wniosku Platformy jako kandydata na nowego marszałka Sejmu wskazano Rafała Grupińskiego.
Marszałek Sejmu komentując pod koniec stycznia wniosek PO, ocenił że zarzuty czy pretensje ze strony opozycji są bezpodstawne. Jak dodał, "można dyskutować z uzasadnieniem" wniosku PO, które - jego zdaniem - "jest bardzo wątpliwe". Pytany, czy ma poparcie PiS w głosowaniu nad wnioskiem o odwołanie go z funkcji marszałka, Kuchciński odpowiedział: "Nie słyszałem, żeby coś się zmieniło".
Zgodnie z regulaminem, Sejm odwołuje i wybiera marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku. 

RadioZET.pl/PAP/MaAl