Polska wycofa się z Eurokorpusu. Wyjaśnienia MON. Nowe fakty

Redakcja
29.03.2017 07:56
Polska wycofa się z Eurokorpusu. Wyjaśnienia MON. Nowe fakty
fot. AP/East News

Polska ogranicza swoją rolę w Eurokorpusie - taką decyzję podjął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Eurokorpus to 65-tysięczna jednostka wojskowa Unii Europejskiej, która pełni misję m.in. w Kosowie. Od 2008 roku Polska starała się o wejście do ścisłego grona państw ramowych Eurokorpusu i miało do tego dojść w tym roku.

Co oznacza, że Polska nie stanie się członkiem ramowych Eurokorpusu?

Przeciwnicy decyzji ministra alarmują, że w tej sytuacji będziemy krajem niższej kategorii bez prawa głosu w najważniejszych sprawach. Zrobi to z Polski bardziej obserwatora niż uczestnika. Chcieliśmy znaleźć się wśród takich krajów jak Francja czy Niemcy, a trafimy do grupy z Turcją czy Rumunią.

Bezpośrednio oznacza to wycofanie 120 polskich oficerów, którzy mieli pracować w sztabie w Strasburgu. MON tłumaczy, że musimy się bardziej zaangażować we wzmacnianie flanki wschodniej w ramach NATO.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

To jasny sygnał, że nie chcemy angażować się w bliższą współpracę obronną w ramach Unii, a więc wychodzimy ze struktur wojskowych Unii. 

We wtorek wieczorem MON wydał oświadczenie, w którym miał sprostować głosy o opuszczeniu struktur wojskowej Unii przez Polskę. W piśmie czytamy, że "decyzją Ministra Obrony Narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład". Resort dodał, że "Polska zachowa jednak dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich". 

RadioZET.pl/MAG, KM