Posłanka PiS o komisji ds. pedofilii w Kościele. „Ksiądz to tylko człowiek. Ma prawo do błędów"

Redakcja
07.12.2018 13:39
Posłanka PiS o komisji ds. pedofilii w Kościele. „Ksiądz to tylko człowiek. Ma prawo do błędów"
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/

– Trzeba zrozumieć w końcu, że ksiądz to jest człowiek. Nie jest to postać święta, to tylko człowiek jak każdy z nas i ma prawo do popełniania pewnych grzechów, błędów – powiedziała reporterom magazynu „Polska i Świat” TVN24 posłanka PiS Bernadetta Krynicka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kontrowersyjną wypowiedź posłanki Prawa i Sprawiedliwości opisała również białostocka „Gazeta Wyborcza”. Krynicka wypowiedziała się w programie „Polska i świat” TVN24.

Komisja ds. pedofilii w Kościele katolickim

Skomentowała w ten sposób inicjatywę niektórych ofiar księży, którzy domagają się powołania specjalnej, państwowej komisji do spraw pedofilii w polskim Kościele katolickim. Organ ten miałby za zadanie badać tego typu przestępstwa i zapobiegać ich tuszowaniu.

Zobacz także

Co prawda sam Episkopat do czerwca 2019 – według zapowiedzi – ma upublicznić raport zawierający dane dotyczące tego typu przestępstw popełnianych przez kler. Jak jednak podkreślają niektóre ofiary pedofilii, ich zdaniem zachodzi obawa, że raport może fałszować niektóre informacje.

„Parodia”

Zapytana o to przez reportera TVN24 posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiedziała, że pomysł utworzenia takiej komisji to „parodia”.

– Trzeba zrozumieć w końcu, że ksiądz to jest człowiek. Nie jest to postać święta, to tylko człowiek jak każdy z nas i ma prawo do popełniania pewnych grzechów, błędów – mówiła w rozmowie z TVN24.

Zobacz także

– Myślę, że parodią w ogóle jest już sam pomysł powstania takiej komisji. Czy pedofilia jest tylko wśród księży? Może zrobimy komisję, która będzie badać pedofilię na przykład wśród nauczycieli? Gdzie jeszcze można badać? Wśród lekarzy, pielęgniarek – dodawała.

Bernadetta Krynicka jest łomżyńską posłanką Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada również w sejmowej komisji do spraw polityki społecznej i rodziny. Znana jest też z kontrowersyjnych komentarzy na temat niepełnosprawnych i ich rodzin, którzy protestowali na przełomie kwietnia i maja 2018 roku w Sejmie.

Zobacz także

Jak podkreśliła „Gazeta Wyborcza”, dziennikarze próbowali skontaktować się z Bernadettą Krynicką w celu uzyskania szerszego komentarza do powyższych słów, jednak ze strony posłanki nie było odzewu.

RadioZET/tvn24.pl/Polska i Świat TVN24/Gazeta Wyborcza/JZ