Zamknij

Posłanka chce ścigania za billboardy z Rydzykiem

Redakcja
05.04.2018 21:34
Posłanka chce ścigania za billboardy z Rydzykiem

Posłanka Anna Sobecka, w związku z pojawieniem się billboardów z wizerunkiem o. Tadeusza Rydzyka i napisem „wziął 94 mln zł dotacji”, wystąpiła do Prokuratora Generalnego o zajęcie się sprawą z urzędu. Oceniła, że billboardy zniesławiają o. Rydzyka.

Billboardy są prezentowane w ramach akcji PO „konwój wstydu”; widnieją na nich plakaty z wizerunkami polityków PiS i kwotami przyznanych im nagród. Na jednym z billboardów umieszczono wizerunek dyrektora Radia Maryja ojca Tadeusza Rydzyka, a obok napis: „wziął 94 mln zł dotacji”.

— W związku z działaniami, jakie zostały podjęte na terenie Torunia i całej Polski, polegającymi na umieszczeniu wizerunku dyrektora katolickiej rozgłośni na ruchomym billboardzie, insynuując, że O. Tadeusz Rydzyk wziął 94 mln zł z państwowych dotacji, uprzejmie proszę o rozważenie, czy działania te nie naruszają dobrego imienia duchownego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i czy nie podważają zaufania niezbędnego do wykonywania pracy duszpasterskiej, jak też zaufania niezbędnego do pełnienia przez niego funkcji dyrektora Radia Maryja — napisała posłanka w piśmie do Zbigniewa Ziobry.

Zobacz także

Sobecka zaznaczyła, że Kodeks postępowania karnego przewiduje, że w szczególnych wypadkach, jeżeli przemawia za tym interes społeczny, prokuratura może objąć czyn ściganiem z urzędu.

— Kierując się właśnie dobrem społecznym polegającym na niedopuszczalności podważania zaufania do osoby duchownej tak zasłużonej, proszę pana prokuratora generalnego o ściganie tej sprawy z urzędu. Szczególność tego przypadku, przemawiająca za objęciem sprawy ściganiem z urzędu wynika z faktu, że zniesławiony został kapłan w związku ze swoją działalnością publiczną — podkreśliła Sobecka.

Zagłosuj

Czy Rydzyk powinien otrzymać pieniądze?

Liczba głosów:

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w czwartek na konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany, skąd wzięła się wymieniona na billboardzie kwota 94 mln zł. „To jest całość dotacji, którą otrzymał ojciec dyrektor. Sprawdzali to fachowcy. Ja nie pisałem tych liczb, ale biorę jako szef partii, która to organizowała, pełną odpowiedzialność. 94 mln zł to, są, jak zrozumiałem, dotacje wszystkie, które otrzymał od czasu powołania rządu Beaty Szydło w listopadzie 2015 r.” — odpowiedział szef PO.

RadioZET.pl/pap/maal