Zamknij

Posłowie Konfederacji wyrzuceni z posiedzenia Sejmu. Nie mieli maseczek

PAP
16.11.2021 12:21

Czterech posłów Konfederacji zostało wyrzuconych z wtorkowych obrad Sejmu za brak maseczek. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła Jakuba Kuleszę, Grzegorza Brauna, Konrada Berkowicza i Krystiana Kamińskiego. Ten ostatni zgłosił, że posiada zwolnienie lekarskie i może pozostać na sali.

posłowie Konfederacji
fot. PAP/Paweł Supernak

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła z wtorkowego posiedzenia Sejmu czterech posłów Konfederacji: Jakuba Kuleszę, Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego i Konrada Berkowicza w związku z brakiem maseczek. To nie pierwszy tego typu incydent z udziałem posłów tego ugrupowania. Przypomnijmy, pod koniec września Grzegorz Braun na mównicę sejmową wyszedł bez maseczki, występując w imieniu koła Konfederacji podczas debaty nad projektem zmiany Regulaminu Sejmu. Prowadzący obrady wicemarszałek Piotr Zgorzelski wykluczył go wówczas z obrad.

Posłowie Konfederacji wykluczeni z posiedzenia Sejmu. Nie mieli maseczek

Marszałek Sejmu poinformowała na początku wtorkowego posiedzenia Sejmu, że wszyscy posłowie otrzymali SMS-y informujące o nakazie noszenia maseczek podczas posiedzenia Sejmu z uwagi na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem. Powołała się też na art. 175 pkt 5 regulaminu Sejmu, zgodnie z którym marszałek Sejmu może wykluczyć z posiedzenia posłów, którzy utrudniają prowadzenie obrad.

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji nie mieli założonych maseczek. Marszałek Witek kilkukrotnie zwracała się do nich z prośbą o zasłonięcie ust i nosa, podkreślając, że utrudniają prowadzenie obrad. - Albo państwo założycie maseczki, albo za chwileczkę wygłoszę właściwe regułki, usunę państwa z sali plenarnej. Nie ma zgody na narażanie cudzego zdrowia. Proszę o nałożenie maseczek posłów Konfederacji - apelowała Witek. Poinformowała też, że posłowie Artur Dziambor i Dobromir Sośnierz posiadają zwolnienia lekarskie umożliwiające im przebywanie na sali plenarnej bez maseczki.

Po apelach marszałek Sejmu zwróciła się do czterech posłów, w tym do Jakuba Kuleszy, Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego i Konrada Berkowicza o opuszczenie sali i wykluczyła tych posłów z udziału w posiedzeniu. Następnie dodała, że Krystian Kamiński również posiada zwolnienie lekarskie, w związku z czym może pozostać na sali. Trzej posłowie opuścili salę plenarną. 

loader

RadioZET.pl/PAP - Mateusz Roszak