Zamknij

Będzie nowe święto państwowe? Posłowie chcą upamiętnić Chrzest Polski

Redakcja
31.03.2017 15:23

14 kwietnia Świętem Chrztu Polski - projekt ustawy w tej sprawie złożyła w Sejmie grupa posłów m.in. z klubów Kukiz15, PiS, koła WiS oraz Republikanie. Nowe święto państwowe ma służyć upamiętnieniu chrystianizacji Polski oraz być dniem narodowej refleksji nad sprawami ojczyzny.

Chrzest Polski
fot. Wikimedia.Commons

Tekst projektu ustawy głosi, że święto ustanawia się "w celu upamiętnienia Chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości".

Ma być to "dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego" - napisano w projekcie.

Wymiar nie tylko religijny

Wnioskodawcy nie postulują, by był to dzień wolny od pracy. Uzasadniają natomiast, że Chrzest Polski - poza wymiarem religijnym - miał również wymiar strategiczny i polityczny. "Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodzimy jego 1050. rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa" - głosi uzasadnienie.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Dlatego dzisiaj - jak napisano - "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski".

Pozytywne skutki społeczne

Wnioskodawcy zapewniają, że projekt "nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego". "Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych. Projekt rodzi pozytywne skutki społeczne" - podkreślono w uzasadnieniu.

W czwartek projekt został wysłany do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu