Zamknij

Dziesiąty dzień poszukiwań Dawidka. Dlaczego policja nie uruchamia Child Alert?

20.07.2019 10:36
Poszukiwania Dawida Żukowskiego
fot. Polska Press/East News

Już ponad tydzień trwają poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego. Pojawia się pytanie, dlaczego w ramach tak szeroko zakrojonej akcji policja nie uruchamia Child Alert, który mógłby znacząco pomóc w poszukiwaniach dziecka.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Z takim pytaniem do Komendy Stołecznej Policji zwrócili się dziennikarze gazety "Fakt".

Zobacz także

"Nie udzielamy odpowiedzi na pytanie dot. Child Alertu"

Jak czytamy w specjalnym dodatku do „Faktu” na temat sprawy zaginięcia 5-letniego Dawida Żukowskiego,  postępowanie funkcjonariuszy nie przebiega według standardowego schematu.

"Poszukiwania chłopca trwają. Na tę chwilę nie udzielamy odpowiedzi na pytanie dotyczące uruchomienia procedury Child Alertu" – taką odpowiedź otrzymał „Fakt” z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Zobacz także

Policja obecnie sprawdza i analizuje materiał z telefonu ojca Dawida, Pawła Ż. Aparat jest bardzo uszkodzony i odzyskiwanie danych jest na razie w toku. Trwa również szczegółowe badanie samochodu marki Skoda Fabia, którym w  dniu zaginięcia przemieszczali się ojciec z synem.

Jak także twierdzi „Fakt”, przypadkowy mieszkaniec Warszawy miał również zgłosić, że na terenie ogródków działkowych znaleziono porzucony nóż i worek, które mogą mieć związek z zaginięciem dziecka.

Poszukiwania 5-latka trwają 10. dzień.

Jak działa Child Alert?

„Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (dzieci i nastolatków), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania” – czytamy na stronie childalert.pl.

Zobacz także

Proces ten polega na skoordynowanym działaniu instytucji, służb oraz mediów. Wymienione podmioty, współpracując ze sobą, są w stanie błyskawicznie rozpowszechniać wizerunek poszukiwanego dziecka, który w ten sposób dociera do masowych odbiorców. Komunikat Child Alert to m.in. upublicznienie konkretnych informacji o okolicznościach, miejscu i czasie zaginięcia oraz o etapie prowadzonych poszukiwań – dzieje się to za pomocą mediów masowego przekazu, sieci telefonicznych, itp.

„Podstawowym założeniem Child Alertu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. Standardowy Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 12 godzin” – informuje strona childalert.pl.

Procedura ta działa w 11 krajach Europy – są wśród nich m.in. Francja, Holandia, Czechy, Niemcy i Wielka Brytania – oraz w USA, Kanadzie i Meksyku.

Zaginięcie Dawida Żukowskiego. Policja apeluje

Do zaginięcia dziecka doszło w ubiegłą środę, 10 lipca. Jego ojciec – Paweł Ż. – odebrał synka od dziadków i miał zawieźć go do domu jego matki w Warszawie. 5-latek nigdy się tam nie pojawił, a parę godzin później ciało Pawła Ż. znaleziono przy torach. Mężczyzna popełnił samobójstwo.

168-94441

  

168-94443

źródło: Polska Policja

Policja wciąż apeluje, by każdy, kto ma jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionego chłopca, przekazał je funkcjonariuszom. Policjanci od kilku dni proszą o kontakt wszystkich, którzy Dawida, jego ojca lub szarą Skodę Fabię o numerze rejestracyjnym WGM 01K9 widzieli w środę, 10 lipca między godziną 17.00 a godz. 21.00 na trasie między Grodziskiem Mazowieckim a warszawskim Okęciem. Choć samochód znaleziono, od początku ważna była informacja, którędy jechał i gdzie się zatrzymywał. Pomóc może przejrzenie nagrań z kamer samochodowych i monitoringu ze środy — wszystkie wiadomości są weryfikowane przez policję i pomagają potwierdzać jej ustalenia.

Zobacz także

Wizerunek ojca i dziecka opublikowany jest na stronie warszawskiej policji. Jest także informacja, w co obaj byli ubrani w środę. Mężczyzna miał czarną kurtkę, granatowe materiałowe spodnie, beżowe wsuwane buty i koszulę polo z jasnym kołnierzykiem.

Chłopiec nosił szaroniebieską bluzę dresową, niebieskie jeansy i niebieskie trampki z logo Zygzaka McQueena — czerwonej wyścigówki z bajki „Auta”. Logo z tym samym bohaterem znajduje się też na zasłonie przeciwsłonecznej na jednej z szyb samochodu. Dawid ma obywatelstwo rosyjskie, co potwierdziła ambasada tego państwa w Polsce.

Zgłoszenia na temat zaginionego Dawida, nawet anonimowe, można przekazywać policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można też zatelefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

 

RadioZET.pl/RadioZET/PAP/Fakt