Zamknij

Poszukiwania chłopców z Ledna. Nie żyje 15-letni Marek

16.05.2021 14:14
Poszukiwania 15-latka z Ledna
fot. PAP

W niedzielę w Odrze niedaleko Ledna zostały odnalezione zwłoki 15-latka z tej wsi, który zaginął 10 maja wraz z 13-letnim kolegą – potwierdził rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy. Ciało młodszego z chłopców wyłowiono z Odry w piątek.

Zwłoki 15-latka z Ledna znajdowały się przy brzegu Odry. Po wyciągnięciu ich z wody przeprowadzono oględziny. Tożsamość chłopca potwierdziła rodzina, a prokurator zlecił przeprowadzenie sekcji. W rejonie Ledna od rana w niedzielę trwały zaplanowane działania policji. 

– Niestety finał zaginięcia 13- i 15-latka z Ledna okazał się tragiczny. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod kątem nieszczęśliwego wypadku. Zrobimy wszystko, by wyjaśnić jego okoliczności – powiedział Marcin Maludy.

Poszukiwania chłopców z Ledna. Z Odry wyłowiono dwa ciała

Od początku poszukiwań jedną z wersji przyjętych przez policjantów był nieszczęśliwy wypadek chłopców nad Odrą, nad jej brzeg zawiodły bowiem ratowników psy tropiące. W piątek zwłoki 13-latka zauważyli żołnierze w nurcie Odry na obszarze poligonu wojskowego w pobliżu Osiecznicy w powiecie krośnieńskim – około 50 km w dół rzeki od Ledna. Wojskowi wyłowili zwłoki i zawiadomili policję. Przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora, a potem dokonano identyfikacji.

Poszukiwania chłopców z Ledna rozpoczęły się w poniedziałek wieczorem, po zgłoszeniu ich zaginięcia przez rodziny. Ostatni raz nastolatkowie byli widziani razem około godziny 15 w ich rodzinnej wsi w powiecie zielonogórskim. 

Kilkudniowa akcja poszukiwawcza należała do największych tego typu, jakie były prowadzone na terenie województwa lubuskiego. Każdego dnia w działaniach brało udział około 200 ludzi, m.in. policjantów, strażaków i żołnierzy WOT. Ratownicy wykorzystywali najnowocześniejszy sprzęt, szukając chłopców z lądu, wody, jak i z powietrza. Sprawdzono m.in. obszar ok. 5 tys. ha, ponad 200 km dróg i ponad 50 km rzeki Odry.

RadioZET.pl/PAP