Zamknij

Potężne zagrożenie pożarami w całej Polsce. Leśnicy alarmują

02.04.2019 18:21
Potężne zagrożenie pożarami w całej Polsce. Leśnicy alarmują
fot. Przemyslaw Ziemacki/East News

W lasach w całym kraju notowany jest trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy ostrzegają  i apelują o rozwagę - zwłaszcza o niewypalanie traw. 

Ściółka leśna jest przesuszona, trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów - suche. W takich warunkach o tragiczny w skutkach pożar nie jest trudno.

W związku z najwyższym zagrożeniem pożarowym leśnicy proszą, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego otoczeniu, nie wypalać traw, a w razie zauważenia ognia – od razu wzywać straż pożarną.

Plaga wypalania traw. Strażacy walczą z pożarami

Z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że we wtorek i środę na 60 stref badawczych w lasach w całym kraju, jedynie w dwóch z trzech na Dolnym Śląsku było nieco niższe zagrożenie pożarem. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha. W pozostałych częściach kraju wilgotność ściółki wynosi zaledwie 10-15 proc.

Po zimie w pokrywie gleby zalega duża ilość uschniętych roślin runa i traw, które nawet przy niezbyt silnym zarzewiu ognia ulegają zapaleniu i doprowadzają do powstania pożaru lasu.

Mówi Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL
zagrozenie-pozarowe
fot. bazapozarow.ibles.pl

Leśnicy przypominają o wiosennych statystykach. Aż trzy czwarte pożarów w lasach w tym okresie powstaje w wyniku przerzutów z terenów przyległych – dlatego apelują o niewypalanie traw. To nie tylko niebezpieczne, ale i zagrożone karą. W odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi i porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Z danych Straży Pożarnej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby wybuchło 45 pożarów w lasach, a od początku roku było ich już 650.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IBLES