Zamknij

Pierwszy region pokonał epidemię? Od tygodnia nie było tam nowych przypadków

Mikołaj Pietraszewski
06.05.2021 17:15
Koronawirus w Polsce
fot. Karolina Adamska/East News/Twitter/Piotr Tarnowski

Powiat kolneński na Podlasiu to pierwszy w Polsce region, w którym od tygodnia nie zanotowano żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. - W naszej niewielkiej społeczności rozegrało się wiele dramatów. Chyba to wpłynęło na odpowiedzialność mieszkańców, stosowanie się do obostrzeń nawet tych, którzy wcześniej byli sceptykami i nie wierzyli w epidemię - komentował w rozmowie z WP burmistrz Kolna. 

Koronawirus w Polsce zdaje się nieco słabnąć. Od prawie dwóch tygodni dzienna liczba nowych zakażeń nie przekroczyła 10 tys. (ostatni raz miało to miejsce 23 kwietnia). W ostatnich dniach statystyki zakażeń przedstawiały się następująco: czwartek - 6431, środa - 3896, wtorek - 2296, poniedziałek - 2525. Warto jednak dodać, że liczby z poniedziałku i wtorku to efekt "długiego weekendu", gdy zwykle przeprowadza się mniej testów.

Można jednak stwierdzić, że trzecia fala koronawirusa, która mocno dała się we znaki Polakom w marcu i kwietniu, ustępuje. Na dowód tego rząd od maja stopniowo luzuje obostrzenia. Jak widać na poniższej grafice, obejmują one gastronomię, kulturę, sport i hotelarstwo, a także segment imprez okolicznościowych. 

Luzowanie obostrzeń
fot. KPRM

Co ciekawe, mamy już pierwszy region w Polsce, w którym przez ostatnie siedem dni - a ten dystans czasowy jest jednym z ważniejszych kryteriów, które bierze pod uwagę Ministerstwo Zdrowia - nie zanotowano ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem.

Kolno (woj. podlaskie) wraz z właściwym mu powiatem kolneńskim zamieszkuje łącznie 38 tys. osób. Mimo regularnego testowania ani w szpitalu, ani w powiatowym sanepidzie nie stwierdzono między 28 kwietnia a 5 maja ani jednego nowego zachorowania. Wynika to m.in. z danych, które opublikował analityk Piotr Tarnowski:

Kolno
fot. Twitter/Piotr Tarnowski

Fakt ten potwierdził także Michał Rogalski, który również od początku epidemii gromadzi statystyki na temat Covid-19. "Ostatnio takie powiaty były przed jesienną falą" - napisał, dodając jednak w jednym z komentarzy pod postem: "Nie wiemy, ilu jest rzeczywiście chorych w tym powiecie, ale jest ich na pewno bardzo mało":

O komentarz na temat sytuacji w Kolnie pokusił się burmistrz miasta. Andrzej Duda w rozmowie z Wirtualną Polską chwalił mieszkańców za odpowiedzialność i stosowanie się do koronawirusowych restrykcji. 

Bardzo się cieszę. To szansa na szybki powrót do normalności. W naszej niewielkiej społeczności rozegrało się wiele dramatów. Chyba to wpłynęło na odpowiedzialność mieszkańców, stosowanie się do obostrzeń nawet tych, którzy wcześniej byli sceptykami i nie wierzyli w epidemię

Andrzej Duda, burmistrz Kolna

- Ostatnie dwa przypadki zakażeń koronawirusem potwierdziliśmy 27 kwietnia. Codziennie wykonywane są rutynowe testy pacjentów w szpitalu oraz osób z podejrzeniem infekcji. Potwierdzam, że w ciągu tygodnia nie mieliśmy nowych zakażeń. Oby tak pozostało - przekazała, także w rozmowie z WP, Iwona Pomichowska, kierownik działu epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie.

RadioZET.pl/Twitter/wp.pl