Fala wezbraniowa dociera na Lubelszczyznę. Poziom wody niebezpiecznie rośnie

24.05.2019 23:02
powódź
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Poziom Wisły w Annopolu w województwie lubelskim przekroczył w piątek stan ostrzegawczy. Fala wezbraniowa na Wiśle z południa Polski wpływa na Lubelszczyznę. W nadwiślańskich gminach ogłoszono już pogotowie przeciwpowodziowe. 

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w gminach Annopol, Puławy, Józefów nad Wisłą, Wilków, Łaziska, Kazimierz Dolny – poinformował  w piątek rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak. Ogłoszenie pogotowia - jak tłumaczył – wiąże się z wprowadzeniem służb w stan wyższej gotowości. "Służby wojewody na bieżąco monitorują sytuację. Jak na razie nie ma zagrożenia. Wały przeciwpowodziowe są wyremontowane, umocnione" – dodał Wieczerzak.

Zobacz także

Wisła w Annopolu w piątek po południu osiągnęła poziom 522 centymetrów, czyli o 22 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Stan alarmowy w tym miejscu to 550 cm. "Dziś w nocy ma zostać przekroczony stan alarmowy na Wiśle w Annopolu. Burmistrz miasta ogłosił już pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całej gminy" – poinformował na Twitterze wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom Wisły w Annopolu w sobotę może osiągnąć ponad 600 cm, czyli przekroczyć stan alarmowy o ok. pół metra; natomiast w niżej położnych Puławach ma przekroczyć stan ostrzegawczy o pół metra, a w Dęblinie - o 15 cm.

W sobotę wojewoda uda się z roboczą wizytą do Świeciechowa Dużego w gm. Annopol, gdzie będzie m.in. wizytował wały i omawiał z samorządami i służbami ratowniczymi działania związane z sytuacją hydrologiczną na Wiśle.

Prewencyjne działania podjęli już strażacy w powiecie opolskim, którzy zabezpieczają wał na rzece Chodelce - dopływie Wisły - w gminie Wilków. "W miejscowości Zastów Karczmiski i Szczekarków strażacy uszczelniają wały na Chodelce, w miejscach, gdzie dziury porobiły w nim bobry" - poinformował oficer dyżurny ze stanowisk koordynacji  Komendzie wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

RadioZET.pl/PAP