Zamknij

Kraków szykuje się na falę kulminacyjną na Wiśle. Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego

23.05.2019 22:10
Sztab kryzysowy kraków powódź
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Fali kulminacyjnej na Wiśle w Krakowie spodziewamy się w piątek rano o g. 8. Będzie ona przechodziła do g. 14.  Według najnowszych prognoz z IMGW jeszcze tej nocy będą opady  - do 45 mm na metr kwadratowy - poinformował w czwartek wieczorem  komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski.

W Krakowie odbywa się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pogodową w Małopolsce i w sąsiednich województwach. Uczestniczą w nim: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zobacz także

Jak poinformował gen. Suski, prognozowany poziom fali kulminacyjnej w Krakowie to 583 cm (63 cm powyżej stanu alarmowego). Dodał, że jej wysokość zależy od odpadów na południu Polski i od ilości wody, która zasili Wisłę.

Będziemy monitorować tę falę, która będzie napływała w stronę Krakowa, całą noc. Gdyby doszło do zagrożenia, dysponujemy odpowiednimi siłami i środkami, nawet nie musieliśmy do tej pory uruchamiać Centralnego Odwodu Operacyjnego

powiedział komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski

Dodał, że służby są przygotowane na zagrożenie tą falą, choć według najnowszych prognoz i analiz nie powinno się nic wydarzyć.

Powódź 2019. Prawie 2 tys. interwencji w ciągu 15 godzin

Komendant główny PSP poinformował, że od północy do g. 15.00 w czwartek strażacy interweniowali w kraju blisko 1,8  tys. razy: najczęściej w woj. małopolskim i śląskim "I te interwencje w najbliższym czasie będą rosły. Nie są to interwencje ratownicze tylko pomocowe" – zaznaczył Suski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP