Zamknij

Powódz po roztopach w weekend? Samorządowiec: jest takie zagrożenie

19.02.2021 12:06
Powódz po roztopach w weekend? Samorządowiec: jest takie zagrożenie
fot. JAKUB ORZECHOWSKI/East News

Zagrożenie powodzią jest realne – alarmują samorządowcy. Zapowiadane na najbliższe dni ocieplenie może spowodować roztopy, a zmarznięta ziemia nie będzie jeszcze w stanie wchłonąć dużej ilości wody. Synoptycy przewidują, że w ten weekend temperatura może wzrosnąć nawet do 10°C.

  • Powódź, a także miejscowe podtopienia, to efekt dużych opadów, które odnotowano w całym kraju
  • Synoptycy ostrzegają, że w najbliższych dniach czeka nas gwałtowne ocieplenie, przez które szybko stopnieje śnieg
  • Ten weekend ma być bardzo ciepły. IMGW zapowiedziało, że na zachodzie temperatura wzrośnie nawet do 10°C

Powodzi obawiają się m.in. samorządowcy. - Jest takie zagrożenie, że może wystąpić sytuacja jak z roku 1982 kiedy eksplozja gorąca spowodowała spore podtopienia, spore powodzie i straty. Jest takie zagrożenie i takie prawdopodobieństwo - mówi Mirosław Kruszyński ze starostwa powiatowego w Koninie.

Wszystko przez to, że ziemia jest w tej chwili jeszcze zmarznięta i nie będzie w stanie przyjąć tak dużej ilości wody w krótkim czasie. Według hydrologów taka huśtawka w pogodzie to kolejny dowód na niepokojące zmiany klimatu.

IMGW: stan alarmowy w 3 miejscach, w 24 przekroczono stan ostrzegawczy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że 19 lutego stan alarmowy odnotowano w 3 stacjach w dorzeczu Wisły oraz na 2 stacjach w dorzeczu Odry. "Dodatkowo mamy 24 przekroczenia stanu ostrzegawczego, głównie w dorzeczu Odry. Sytuacja wynika ze spływu wód roztopowych i występowania zjawisk lodowych" – poinformowali badacze z Instytutu.

Synoptycy zapowiedzieli też, że napływ ciepłego powietrza polarnego przyniesie ocieplenie m.in. na zachodzie Polski. W niedzielę temperatura może tam wzrosnąć nawet do 10°C. Na wschodzie będzie chłodniej, ale również powyżej zera. 

RadioZET.pl/IMGW/AK

C