Zamknij

Powódź w Małopolsce. Duda zapowiada pieniądze dla poszkodowanych

21.06.2020 16:15
Powódź w Małopolsce. Duda zapowiada pieniądze dla poszkodowanych
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Powódź w Małopolsce. Od poniedziałku poszkodowani wskutek powodzi, która w niedzielę spustoszyła ogromną część województwa małopolskiego, otrzymają wsparcie finansowe – zapowiedział Andrzej Duda. Mieszkańcy zalanych budynków mogą liczyć na kwotę w wysokości 6000 złotych.

Powódź w Małopolsce. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w niedzielę po południu w posiedzeniu małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wiele miejscowości w regionie boryka się ze skutkami ulew, strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy.

Od jutra (od poniedziałku – red.) będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach

- oznajmił.

Wojewoda małopolski jest przygotowany, żeby od jutra mogła być realizowana wypłata 6000 złotych w przypadku zalanych budynków

- powiedział prezydent.

Zobacz także

Prezydent relacjonował, że dzięki beczkowozom będzie dostarczana woda pitna do miejsc, które ucierpiały w wyniku powodzi, a zasilanie energii elektrycznej będzie odpowiednio zabezpieczone.

Sytuacja jest monitorowana, aczkolwiek niestety spodziewane są dalsze opady

- mówił Andrzej Duda.

Zobacz także

Podkreślał, że zapasy powodziowe są na miejscu i będą dostarczane w odpowiednich ilościach. Prezydent informował, że jest w stałym kontakcie z premierem i Komendantem Głównym Straży Pożarnej.

Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana

- mówił prezydent.

Powódź w Małopolsce, Ewakuacja mieszkańców

Duda zaznaczył, że szef MON wydał zgodę na działania wojsk inżynieryjnych oraz WOT na zalanych terenach.

Zobacz także

Poinformował, że jeszcze w niedzielę odwiedzi zalane tereny m.in. Myślenice i Wiśniową.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech małopolskich powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Strażacy 215 razy interweniowali w powiecie limanowskim, 110 w myślenickim i 51 w bocheńskim.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się w niedzielę do Łapanowa, który znacznie ucierpiał w wyniku wylania rzeki Stradomki – ewakuowano tam 48 osób, podtopione zostało centrum miejscowości drogi, sklepy i domy.

RadioZET.pl/TVN24/PAP