Zamknij

Powrót do szkół po feriach zimowych. Wiceminister edukacji podał kolejność

24.11.2020 20:39
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Powrót dzieci do szkół po zakończeniu ferii zimowych nastąpi najprawdopodobniej stopniowo. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski wskazał, które dzieci jako pierwsze zakończą naukę zdalną. 

Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku przypomniał, że ferie zimowe w całym kraju będą odbywać się w jednym terminie od 4 do 17 stycznia. Z kolei nauka zdalna została wydłużona na okres po 29 listopada. Powrót dzieci do szkół jest planowany na poniedziałek 18 stycznia. 

Były szef resortu edukacji pytany, czy po feriach uczniowie wrócą do szkół, powiedział, że zmiana terminu ferii ma właśnie temu służyć, aby – jak podkreślił – przynajmniej część uczniów mogła wrócić do szkół i rozpocząć zajęcia stacjonarne. 

– Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć – mówił Dariusz Piontkowski.

Powrót do szkół po feriach. Kiedy klasyfikacja uczniów? 

Wiceminister, odpowiadając na pytanie o termin przeprowadzenia klasyfikacji po pierwszym półroczu w związku ze skumulowaniem ferii, powiedział, że nie ma jednego terminu zakończenia pierwszego semestru w całej Polsce, m.in. dlatego, że poszczególne województwa w różnych termiach miały rozpoczynać ferie. – Jak rozumiem, większość dyrektorów pozostanie prawdopodobnie przy tych terminach, które przyjęli w swoich szkołach – dodał.

Zobacz także

Piontkowski przypomniał też o zmianach egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Wymienił m.in ograniczenie obowiązującego materiału. Powiedział, że przedstawiono już wstępne propozycje zmian podstawy programowej. Obecnie można przesyłać swoje uwagi i propozycje. Ostateczne rozporządzenie ma być opublikowane do połowy grudnia – zapowiedział. Pytany był też o próbne matury. Powiedział, że resort zaproponuje, aby odbyły się w okolicach marca w reżimie sanitarnym. – Czy szkoła zechce z tego skorzystać, to będzie już jej decyzja – dodał.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/PAP