Zamknij

Powrót do szkół, przedszkoli i żłobków. Rzecznik resortu zdrowia podał termin

13.04.2021 11:14

Powrót do szkół i przedszkoli już wkrótce? - Pierwszy segment, jaki chcemy luzować, to nauka - podkreślił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że możliwe jest, aby dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków od poniedziałku, 19 kwietnia. Po nich do nauki stacjonarnej mieliby wrócić uczniowie szkół podstawowych i kolejne roczniki. 

szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół, przedszkoli i żłobków może być pierwszym etapem luzowania restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, ze resort w pierwszej kolejności może rekomendować zdejmowanie obostrzeń związanych z edukacją.

Obecnie na mocy rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach jest przedłużone do 18 kwietnia. Uczniowie zarówno szkół, jak i przedszkoli wciąż uczestniczą w zajęciach jedynie w formie zdalnej.

Powrót do przedszkoli i żłobków w poniedziałek? "Jest to możliwe"

Rzecznik resortu podkreślił, że dzieci, które przebywają w domach w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, obarczone są "poważnym obciążeniem psychicznym" w związku z brakiem kontaktu z otoczeniem i rówieśnikami.

- Pierwszy segment, jaki chcemy luzować w Polsce, to jest nauka. Tu pełna zgoda z ministrem Czarnkiem, że jeśli możemy mówić o możliwości luzowania, to chcielibyśmy, żeby dotknęło to przedszkoli i żłobków - mówił Andrusiewicz.

Jeżeli widzimy, że te spadki będą postępować, to żeby w najbliższym czasie otwarte zostały przedszkola i żłobki, a w następnej kolejności, jeśli te spadki będą postępować, to kolejne roczniki klas 1-3 i być może jeżeli uda się, to pójść w stronę kolejnych roczników. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia

Dopytywany, czy jest możliwość, żeby od poniedziałku, 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, odparł, że patrząc na dane, które mamy obecnie, "z ostrożnym optymizmem" można powiedzieć, że "jest to możliwe".

loader

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października ubiegłego roku.

Od 29 marca zawieszone jest też, pod pewnymi wyjątkami, stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego, a także żłobków i klubów dziecięcych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP