Zamknij

Powrót do szkół w kwietniu? "Nie widzę szans. Obostrzenia muszą pozostać"

15.04.2021 08:21
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut w wywiadzie dla czwartkowego "Super Expressu".

Powrót do szkół znów opóźniony. Minister zdrowia na środowej konferencji prasowej przekazał, że od poniedziałku 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola. Większość obowiązujących obecnie obostrzeń - w tym nauka zdalna w szkołach - jest przedłużona do 25 kwietnia.

Powrót dzieci do szkół w kwietniu nierealny? 

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut pytany przez "Super Express" jak można rozwiązać problem rodziców narzekających, że nie mają z kim zostawić dzieci, które w normalnym trybie uczęszczałyby do podstawówki, zwrócił uwagę, że "w związku z tym, iż dzieci zostały w domach, to mobilność rodziców uległa ograniczeniu". Według niego "to zjawisko korzystne".

- Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół. Zwłaszcza że obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40–50-latków - zaznaczył.

Pytany, czy popiera utrzymanie obowiązujących restrykcji przez rząd, ocenił, że "zagrożenie epidemiczne nie jest wyeliminowane, więc obostrzenia muszą pozostać". - Oczywiście im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym łatwiej będzie luzować obostrzenia. Musimy pamiętać, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w rankingu zgonów - podkreślił.

Odpowiadając na pytanie dlaczego tak źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zgony, gdyż 700–800 osób, które dziennie umierają z powodu koronawirusa, to ogromne liczby, wirusolog stwierdził, że "pacjenci trafiają do lekarza, gdy jest za późno".

- Dlatego ważne, aby szybko reagować. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem - zaapelował w rozmowie z "Super Expressem".

RadioZET.pl/PAP/Super Express