Zamknij

Powrót do szkół zagrożony przez czwartą falę? Przemysław Czarnek ujawnia

23.07.2021 06:57
Przemysław Czarnek
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Powrót do szkół we wrześniu jest zagrożony przez czwartą falę? Minister edukacji mówił na antenie Polsat News, że dzieci na tę chwilę mają wrócić do zajęć zgodnie z planem. - Chcemy, żeby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym, przygotowujemy dodatkowe środki bezpieczeństwa zdrowotnego z tym związane – podkreślił w czwartek szef MEiN.

Przemysław Czarnek był pytany w Polsat News, czy w związku z zapowiadaną czwartą falą koronawirusa szkoły będą otwarte od 1 września. - Trwają pełne przygotowania na 1 września i również po wczorajszej rozmowie z ministrem zdrowia przygotowujemy się do trybu stacjonarnego. Przygotowujemy również dodatkowe wsparcie dla organów prowadzących, żeby to bezpieczeństwo dzieci w szkołach było na jak najwyższym poziomie — zapewnił minister.

Powrót do szkół zgodnie z planem? Przemysław Czarnek komentuje

Szef MEiN poinformował, że szczegóły w tym zakresie zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. - Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić możliwość pójścia do szkoły dzieci w trybie stacjonarnym od 1 września. Chyba że czwarta fala będzie tak samo groźna i tak samo szkodliwa jak trzecia fala, zapełnią się szpitale, zapełnią się szpitale dodatkowe. W takiej sytuacji będziemy reagować konkretnymi decyzjami. Na dziś tego nie przewidujemy. 1 września chcemy, aby dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym — zadeklarował.

Pytany, czy jego zdaniem wszyscy nauczyciele powinni być zaszczepieni przeciw COVID-19, szef MEiN odparł, że jest "przeciwnikiem jakiejkolwiek segregacji". - Cieszę się, że nauczyciele w zdecydowanej większości zaszczepili się wówczas, kiedy mieli priorytet. 70 proc. wtedy się zaszczepiło, przez te kilka miesięcy kolejna grupa nauczycieli się zaszczepiła, więc jesteśmy przekonani, że akurat pod tym względem mamy duży stopień bezpieczeństwa — powiedział Czarnek.

Dodał, że "szczepionek jest pod dostatkiem", więc każdy chętny nauczyciel może pójść się zaszczepić. Podkreślił, że stopień szczepień wśród nauczycieli jest bardzo duży i wszyscy pedagodzy wrócą do pracy od nowego roku szkolnego.

Szkoły "rozsadnikiem zakażeń"?

Minister edukacji zaprzeczył jednocześnie, by szkoły były "rozsadnikiem zakażeń".

- Rozsadnikiem był ruch okołoszkolny. 5 milionów czy 10 milionów ludzi w ruchu, kiedy mamy wszystkie dzieci w szkole rzeczywiście powoduje, że jest duży kontakt społeczny związany z przewozami, obsługą gospodarczą, gastronomiczną. Generalnie mamy kilka milionów ludzi w ruchu okołooświatowym, nie tylko samych uczniów. Natomiast sami uczniowie, jak wiadomo, nie chorowali ciężko, nie byli hospitalizowani w takiej skali jak osoby dorosłe i w tym sensie szkoły nie były jakimś głównym źródłem ognisk zakaźnych — zaznaczył Czarnek.

Podkreślił, że szczepionka zwiększa bezpieczeństwo samego zaszczepionego i jego otoczenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Polsat News