Zamknij

Powrót do szkół. Jest ryzyko, że klasy I-III wrócą do nauczania zdalnego

04.03.2021 10:50
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Na powrót uczniów klas IV-VIII do szkół wciąż nie ma warunków - powiedział w TVP1 Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki przyznał, że istnieje ryzyko powrotu klasy I-III do nauki zdalnej w domach. 

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki pytany był w czwartek w TVP1, kiedy wrócą do szkół uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół średnich. - Tych warunków na razie nie ma, obserwujemy niestety wzrost zakażeń - ponad 15 tys. wczoraj. [...] Więc, póki co przygotowujemy się, a w ramach tych przygotowań prowadzimy bardzo zaawansowaną akcję szczepień nauczycieli, co pozwoli nam na podejmowanie decyzji w przyszłości - odpowiedział szef MEiN. 

Minister pytany był też o poniedziałkową wypowiedź prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. Covid-19, że należy wstrzymać szczepienia nauczycieli i nauczycieli akademickich. 

- Nie ma takiego pomysłu. Prof. Horban nie jest politykiem, prof. Horban jest znakomitym, wybitnym ekspertem epidemiologii, wirusologii, świetnie prowadzi Radę Medyczną przy panu premierze, natomiast wypowiada się w sposób swobodny bez zobowiązań politycznych, w zeszłym tygodniu miał nieco inne zdanie, reaguje na bieżąco na to, co się dzieje. Nie ma dzisiaj żadnych podstaw do tego i żadnych przesłanek, by przerywać szczepienie kogokolwiek - powiedział Czarnek.

Powrót do szkół. Klasy I-III mogą wrócić do nauczania zdalnego

Minister edukacji i nauki odniósł się też do pytania o to, czy w związku z aktualną sytuacją epidemiczną jest ryzyko, że uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy obecnie uczą się stacjonarnie w szkołach, wrócą do nauki zdalnej.

- Niestety takie ryzyko jest. Województwo warmińsko-mazurskie jest tego najlepszym przykładem. Musieliśmy cofnąć tam dzieci do nauki zdalnej z uwagi na zdecydowanie większe wskaźniki zakażeń w tym województwie, zdecydowanie też większą liczbę szkół, która pomimo tego stacjonarnego trybu przechodziła na tryb zdalny, bądź hybrydowy, w porozumieniu z powiatowymi stacjami sanitarnymi, bo wirus tam się rozprzestrzeniał bardzo szybko - odpowiedział Czarnek.

- Na pewno jest zagrożenie. To zagrożenie możemy wszyscy niwelować, jeśli będziemy się stosować do obostrzeń, które są wprowadzone przez rząd nie po to, żeby komukolwiek zrobić jakąś przykrość, tylko po to właśnie, żebyśmy mogli ograniczyć rozwój koronawirusa i dać sobie szansę na podjęcie decyzji o powrocie do szkół, utrzymanie w szkołach klas I-III w trybie stacjonarnym i powrocie do szkół klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych, a także studentów na uczelnie - dodał.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Jednak ze względu na sytuację epidemiczną od poniedziałku w województwie warmińsko-mazurskim uczniowie z tych klas uczą się zdalnie (nauka stacjonarna jest zawieszona do 14 marca). Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych wciąż czekają na powrót do szkół. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVP1