Zamknij

Jaki będzie powrót do szkół? Ministerstwo ma nowy plan. Do placówek trafią wytyczne

30.07.2021 18:25
Powrót do szkół
fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER

Do szkół trafią wytyczne przeciwepidemiczne i pakiety edukacyjne dotyczące przeciwdziałania Covid-19. Wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które będą chciały, otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Powrót do szkół był głównym tematem konferencji prasowej, zorganizowanej w piątek w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy – powiedziała wiceminister Marzena Machałek. Zapowiedziała, że w poniedziałek do placówek oświatowych dotrą przez System Informacji Oświatowej wytyczne przeciwepidemiczne przygotowane przez MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Powrót do szkół po wakacjach. Nowy plan ministerstwa

Wytyczne to zbiór rekomendacji zawierających najważniejsze zasady bezpieczeństwa takie, jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, a także postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Wiceminister wskazała, że dyrektorzy i samorządy zgodnie z tymi wytycznymi będą przygotowywać szkoły na powrót uczniów. Machałek zapowiedziała też szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami, spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online z udziałem przedstawicieli podmiotu leczniczego, adresowane do dyrektorów szkół na temat programu szczepień nastolatków. - Najważniejsze w bezpiecznym powrocie będzie rzetelna informacja na temat szczepień i korzyści, jakie płyną ze szczepień – powiedziała Machałek.

Ile osób zaszczepionych wśród uczniów? Resort podaje dane

Wiceszefowa resortu podała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to filmiki edukacyjne na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną.

Wiceminister poinformowała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw Covid-19. - To się stopniowo zwiększa. Mamy nadzieję, że po naszych akcjach informacyjnych skala zaszczepionych dzieci i młodzieży będzie większa – powiedziała.

Machałek dodała, że wśród starszych uczniów – w wieku 17-18 lat – zaszczepionych jest około 40 proc. Mówiła, że niższy odsetek zaszczepionych młodszych uczniów wiąże się z tym, że szczepienia w tej grupie rozpoczęły się później.

Wiceszefowa MEiN: ok. 70 proc. nauczycieli zaszczepionych przeciw Covid-19

Wiceminister podała także, że MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw Covid-19 jest około 70 proc. nauczycieli. Przypomniała, że nauczyciele zostali zgłoszeni do grupy priorytetowej w Narodowym Programie Szczepień. Od lutego mogli się zgłaszać do szczepień. Tym samym łącznie zgłosiło się ok. 590 tys. osób. Dwie dawki preparatu przyjęło 474 312 pracowników systemu oświaty, a na uczelniach – 67 410 osób. Machałek wskazała, że do tej liczby należy dodać nauczycieli, którzy zaszczepili się indywidualnie w ramach szczepień populacyjnych.

Wiceminister pytany był na konferencji, czy rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. - Jesteśmy za tym, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło, ale nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień dla nauczycieli – powiedziała.

- Tak jak powiedziałam 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. My liczymy, że od września będzie ich więcej. Natomiast bardzo mocno zachęcamy. To chcę powiedzieć jasno: jeśli chcemy dbać o siebie i o innych, to po prostu się zaszczepmy – podkreśliła.

RadioZET.pl/PAP