Zamknij

Powrót do szkół. Czarnek zapowiedział wsparcie dla uczniów w czterech sferach

03.02.2021 17:39
Szkoła w reżimie sanitarnym
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Powrót do szkół dzieci w klasach I-III rozpoczął się 18 stycznia. Resort edukacji i nauki przygotował wsparcie dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej w czterech sferach - poinformował szef MEiN Przemysław Czarnek.

Przemysław  Czarnek, minister edukacji i nauki zaprezentował w TVP Info informację o programach wsparcia dla uczniów wracających do nauki stacjonarnej. Programy te mają odpowiedzieć na najistotniejsze problemy, które pojawiły się wśród dzieci i młodzieży w czasie nauki zdalnej.

Szef resortu edukacji przyznał, że z badań wynika, iż "krzywa otyłości wśród dzieci i młodzieży bardzo szybko rośnie". - Robimy specjalny program wsparcia dla dzieci i młodzieży, żeby z tą otyłością walczyć - powiedział. Zaznaczył, że specjaliści z akademii wychowania fizycznego przygotowują sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie czterech godzin wuefu. - Chodzi o to, żeby dzieci i młodzieży zaaplikowane były takie zajęcia, ćwiczenia i takie gry, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością - zaznaczył Czarnek.

Minister zaapelował zarazem do rodziców, żeby nie załatwiali dzieciom zwolnień z wf. - Dzisiaj kultura fizyczna i ruch jest na wagę złota. Plaga zwolnień z wf, tylko po to, by dziecko się nie spociło, lub by nie miało gorszej oceny, to jest rzecz, z którą musimy walczyć - podkreślał. Ponadto, mówił Czarnek, wraz ze specjalistami przygotowywany jest program wsparcia młodzieży w problemach psychicznych.

Powrót do szkół. Wsparcie dla uczniów w czterech sferach

Trzeci program, to pilotażowy, a następnie ogólnopolski program badania wzroku, który mógł się pogorszyć u dzieci i młodzieży w związku z pracą przed ekranem komputera. Minister poinformował, że zespół prof. Roberta Rejdaka z UM w Lublinie przygotował zalecenia, które zostaną przekazane uczniom i nauczycielom, jak korzystać ze sprzętu informatycznego, by jak najmniej obciążać wzrok.

Czwarty program przygotowany przez MEiN to wsparcie w niwelowaniu "niedostatków wiedzy". - Wiadomo, że nauka zdalna, choćby najlepsza i poprawiona w stosunku do początków jednak nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić dodatkowe godziny z kluczowych przedmiotów, podczas których będzie można nadrabiać ten czas i materiał, który nie został zrealizowany - mówił Czarnek. 

Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? 

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Nauka zdalna w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach średnich została przedłużona do 14 lutego. 

- Do 14 lutego będą wykonywane badania przesiewowe nauczycieli, potem podejmiemy decyzje dotyczące powrotu uczniów do szkół. Będą one dotyczyły przede wszystkim klas ósmych i klas maturalnych - poinformował niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei wirusolog prof. Włodzimierz Gut stwierdził, że powrót do szkół dzieci w klasach I-III nie spowodował wzrostu zakażeń i w szkolnictwie jest pole na dalsze otwarcie.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C