Zamknij

Wakacje w tym roku skrócone, by nadrobić zaległości? Komentarz wiceministra

08.06.2021 10:37
Powrót do szkół
fot. Adam Staskiewicz/East News

Powrót do szkół w roku szkolnym 2021-2022 odbędzie się zgodnie z planem 1 września. Wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski na razie nie widzi konieczności skrócenia wakacji, by nadrobić zaległości po nauce zdalnej. - 1 września miejmy nadzieję, że bez jakichkolwiek przeszkód rozpocznie się rok szkolny, nie widać na razie na horyzoncie przeszkód do tego - powiedział wiceminister w TVP 1.

P owrót do szkół wszystkich uczniów pod koniec maja, którzy wznowili w klasach naukę stacjonarną, ma służyć nadrobieniu zaległości powstałych w czasie siedmiomiesięcznej nauki zdalnej. Takie założenie przyjęło Ministerstwo Edukacji. Rok szkolny kończy się już 25 czerwca, a więc na naukę pozostało niewiele czasu. Czy oznacza to, że wakacje mogą zostać skrócone? Resort na chwilę obecną to wyklucza.

– 1 września miejmy nadzieję, że bez jakichkolwiek przeszkód rozpocznie się rok szkolny, nie widać na razie na horyzoncie przeszkód do tego – powiedział w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski.

Wakacje 2021 zostaną skrócone? Ministerstwo Edukacji zaprzecza

Wiceminister edukacji zaznaczył, że konieczne jest nadrobienie braków w edukacji. Powiedział, że szkoły wygospodarują dodatkowe godziny w ramach „największych potrzeb i braków”.

- Tego nie jesteśmy w stanie nadrobić. Natomiast będą te kierunkowe przedmioty zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, gdzie uczniowie przygotowują się do egzaminów i studiów – wyjaśnił Rzymkowski.

Powrót do szkół we wrześniu zakłóci czwarta fala COVID-19?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ostrzegał w poniedziałek w Radiu Zet, że według opinii ekspertów czwarta fala nadejdzie na jesieni, a zakażenia będą się szerzyły głównie wśród niezaszczepionych. Co więc ze szczepieniami przeciw COVID-19 dzieci w szkołach? 

Wiceszef resortu edukacji Tomasz Rzymkowski powiedział, że w niektórych placówkach edukacyjnych już funkcjonują punkty szczepień. Uczniowie będą mogli z nich skorzystać we wrześniu, czyli już po rozpoczęciu roku szkolnego. Ponadto wiceminister zaznaczył, że zależy to od samorządów. - Tutaj opieramy się na doświadczeniach samorządu lokalnego. Decyzja o szczepieniach w szkołach od września jest podyktowana wolą samorządów – stwierdził.

RadioZET.pl/TVP 1/oprac. AK

C