Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?

Redakcja
20.03.2017 18:30
mt
fot. Wikipedia.org

Być może już w kwietniu powstanie Narodowe Muzeum Techniki. Chcą je stworzyć trzy ministerstwa: Kultury, Rozwoju i Finansów oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czy to szansa dla upadającego warszawskiego Muzeum Techniki?

Z informacji Ministerstwa Kultury, które uzyskał reporter Radia ZET Romuald Kłosowski, powstanie Narodowego Muzeum Techniki to przede wszystkim szansa tylko dla pracowników, którzy mogą liczyć na etaty. Nie ma jednak mowy o spłacie zadłużenia dotychczasowego właściciela Muzeum w Pałacu Kultury i Nauki, choć nowa placówka miałaby być w tym samym miejscu.

Naczelna Organizacja Techniczna zarządzająca Muzeum w PKiN nie chce zatem bezpłatnie przekazać eksponatów. Resort Kultury dodaje jednak, że "działania w celu ochrony prawnej całości kolekcji podjął już jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT działało w Warszawie od 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. Obecne zadłużenie Muzeum to aż 3,5 miliona złotych. W Muzeum już w styczniu rozpoczęły się zwolnienia grupowe.

RadioZET.pl/rokl/DG