Zamknij
Powstanie Warszawskie. Godzina „W” w stolicy [ZDJĘCIA]
23 Zobacz galerię
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Minęło 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie 17.00, jak każdego roku, w Warszawie, ale także w innych miejscach Polski zawyły syreny. W godzinę „W” na ulicach zatrzymały się tysiące osób, chcąc oddać hołd powstańcom.

Mieszkańcy Warszawy i turyści w godzinę „W” oddali hołd powstańcom w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego m.in. na pl. Zamkowym. Na minutę miasto zatrzymało się w symbolicznej chwili refleksji.

Żyję już kilka lat w Warszawie, lubię poznawać to miasto i nawet nie mogę sobie wyobrazić, w jak trudnej sytuacji byli powstańcy. Bardzo mała ilość broni, głód czy ciągły strach przed okupantem, a jednak walczyli ponad 60 dni. Mam wielki szacunek do tych ludzi, którzy woleli zginąć za ojczyznę, niż podporządkować się Niemcom

Mówi 20-letnia Ania

Pan Roman przyszedł na plac, bo uważa, że powstanie to jedna z najważniejszych dat w historii miasta. "Powstanie było przejawem patriotyzmu tych ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. To była ich ostatnia nadzieja na wyzwolenie. Musimy o tym pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom" - mówi.

Z kolei rondo Dmowskiego tuż przed godz. 17. spowił gęsty, biało-czerwony dym z rac. Po minucie ciszy skandowano "Cześć i chwała bohaterom” i odśpiewano "Rotę".

W tym samym czasie przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zgromadzili się przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i warszawiacy.

Powstanie Warszawskie 1944

Przypomnijmy, że Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Do walki w stolicy przystąpiło wówczas około 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.