Zamknij

Apel Trzaskowskiego w sprawie rocznicy Powstania Warszawskiego

Redakcja
01.08.2018 11:30
Apel Trzaskowskiego w sprawie rocznicy Powstania Warszawskiego

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, złożył w środę rano kwiaty na grobie dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Jak podkreślił, chciałby, aby dzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego był z dala od zgiełku politycznego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę rano w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Trzaskowski złożył kwiaty na grobie gen. Komorowskiego na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach. W złożeniu wieńców uczestniczył również syn generała – Adam Komorowski. Wcześniej Trzaskowski odwiedził groby rodzinne.

Kandydat na prezydenta stolicy podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to dla niego wyjątkowy dzień. „To jest wyjątkowy dzień dla nas wszystkich i dla mnie osobiście, ponieważ brat mojej mamy zginął w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego; siostra mojej mamy również walczyła w powstaniu” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego „to dzień, który zawsze do tej pory warszawiaków łączył, niezależnie od poglądów politycznych”. „My zawsze staraliśmy się też mówić ciepło o wkładzie Lecha Kaczyńskiego w budowę Muzeum Powstania Warszawskiego i o wkładzie Hanny Gronkiewicz-Waltz, jeśli chodzi o opiekę nad powstańcami” – zaznaczył Trzaskowski.

Zobacz także

„Chciałbym, aby dzisiejszy dzień był z dala od zgiełku politycznego” – dodał.

Jak podało biuro prasowe PO, jeszcze w środę Rafał Trzaskowski będzie m.in. uczestniczyć w uroczystościach przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, przejdzie w Marszu Milczenia oraz weźmie udział w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”.

We wtorek kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiedział wprowadzenie programu wsparcia dla powstańców warszawskich – m.in. finansowanie przez miasto darmowych taksówek i badań dla powstańców. Wśród propozycji Trzaskowskiego jest też m.in. stworzenie funkcji asystenta społecznego, który będzie w stanie zadbać o wszystkie potrzeby powstańców. Jak zaznaczył, koszt działania asystenta ponosić ma miasto. Zapowiedział też, że miasto będzie płacić większe kwoty na renowację mogił powstańczych.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)

RadioZet.pl/PAP/bm