Zamknij

Mocne słowa Dudy podczas 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Redakcja
27.12.2018 17:51
Powstanie Wielkopolskie. Uroczystości w Poznaniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Z udziałem najwyższych władz państwowych w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie byłoby drugiej Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Główne uroczystości rocznicowe zorganizowano po południu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. 

O godz. 16.40 rozległy się syreny. W ten sposób uczczono bohaterów tamtych dni. 

Zobacz także

Duda oddał hołd powstańcom

- Trzeba mocno powiedzieć. Nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej - mówił w Poznaniu Andrzej Duda.

Podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było jedynym, które zwyciężyli Polacy. Przypomniał, że przeciwko władzom zaborczym Wielkopolanie zbrojnie wystąpili już w 1806 roku.

- To dzięki tamtemu bohaterstwu mogło powstać Księstwo Warszawski. To już wtedy nasi przodkowie mieli nadzieje, że wywalczą wolną Polskę na powrót także i dla Wielkopolski - powiedział prezydent.

- Jesteśmy tu dziś, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: "cześć i chwała bohaterom! - oświadczył.

Prezydent podkreślał podczas czwartkowej uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, że zryw ten był i jest  "fundamentem odrodzonej Polski, fundamentem niepodległości".

Duda przekonywał, że to m.in. dlatego poznaniacy "zerwali się w 1956 roku". - Nie tylko o chleb chodziło, ale i o dumę i o wolność, którą umieli sobie kiedyś wywalczyć - podkreślał, nawiązując do Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Wskazywał, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, jest "ważnym elementem najważniejszych światowych sojuszów międzynarodowych" - NATO i Unii Europejskiej.

- Tak, jest wolna, suwerenna i niepodległa dzięki tamtemu wielkiemu wysiłkowi, dzięki wysiłkowi pradziadków, dziadków, ale i ojców - tych, którzy o nią walczyli, tych, którzy ją zdobyli, tych, którzy jej bronili, tych, którzy ją wywalczyli z powrotem, tych, którzy walczyli, żeby była znów w pełni niepodległa, znów w pełni suwerenna - podkreślał Duda.
- Oni wszyscy w jakimś sensie są ojcami niepodległości. Niech żyje wolna Polska, niech w wolnej Polsce żyje Wielkopolska. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym  - dodał.

Zobacz także

Podczas uroczystości wręczono Ordery Orła Białego pośmiertnie dowódcom Powstania Wielkopolskiego: generałowi Stanisławowi Taczakowi oraz generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiego. 

Wcześniej prezydent Duda wziął udział w mszy świętej w intencji powstańców wielkopolskich celebrowanej pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. 
Następnie udał się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożył wieniec na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka. 
W podpoznańskiej Mosinie prezydent był na uroczystościach patriotycznyc w hołdzie powstańcom wielkopolskim.

Zobacz także

Czym było Powstanie Wielkopolskie?

Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów.

Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku.

W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD