Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mocne słowa Dudy podczas 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27.12.2018 17:51
xxx wiadomosci

Z udziałem najwyższych władz państwowych w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie byłoby drugiej Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan".

Powstanie Wielkopolskie. Uroczystości w Poznaniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Główne uroczystości rocznicowe zorganizowano po południu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. 

O godz. 16.40 rozległy się syreny. W ten sposób uczczono bohaterów tamtych dni. 

Duda oddał hołd powstańcom

- Trzeba mocno powiedzieć. Nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej - mówił w Poznaniu Andrzej Duda.

Podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było jedynym, które zwyciężyli Polacy. Przypomniał, że przeciwko władzom zaborczym Wielkopolanie zbrojnie wystąpili już w 1806 roku.

- To dzięki tamtemu bohaterstwu mogło powstać Księstwo Warszawski. To już wtedy nasi przodkowie mieli nadzieje, że wywalczą wolną Polskę na powrót także i dla Wielkopolski - powiedział prezydent.

- Jesteśmy tu dziś, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: "cześć i chwała bohaterom! - oświadczył.

Prezydent podkreślał podczas czwartkowej uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, że zryw ten był i jest  "fundamentem odrodzonej Polski, fundamentem niepodległości".

Duda przekonywał, że to m.in. dlatego poznaniacy "zerwali się w 1956 roku". - Nie tylko o chleb chodziło, ale i o dumę i o wolność, którą umieli sobie kiedyś wywalczyć - podkreślał, nawiązując do Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
Wskazywał, że dziś Polska jest wolna, suwerenna, jest "ważnym elementem najważniejszych światowych sojuszów międzynarodowych" - NATO i Unii Europejskiej.

- Tak, jest wolna, suwerenna i niepodległa dzięki tamtemu wielkiemu wysiłkowi, dzięki wysiłkowi pradziadków, dziadków, ale i ojców - tych, którzy o nią walczyli, tych, którzy ją zdobyli, tych, którzy jej bronili, tych, którzy ją wywalczyli z powrotem, tych, którzy walczyli, żeby była znów w pełni niepodległa, znów w pełni suwerenna - podkreślał Duda.
- Oni wszyscy w jakimś sensie są ojcami niepodległości. Niech żyje wolna Polska, niech w wolnej Polsce żyje Wielkopolska. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym  - dodał.

Podczas uroczystości wręczono Ordery Orła Białego pośmiertnie dowódcom Powstania Wielkopolskiego: generałowi Stanisławowi Taczakowi oraz generałowi Józefowi Dowborowi-Muśnickiego. 

Wcześniej prezydent Duda wziął udział w mszy świętej w intencji powstańców wielkopolskich celebrowanej pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. 
Następnie udał się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożył wieniec na mogile pierwszego dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka. 
W podpoznańskiej Mosinie prezydent był na uroczystościach patriotycznyc w hołdzie powstańcom wielkopolskim.

Czym było Powstanie Wielkopolskie?

Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów.

Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku.

W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń